Makroekonomické události ČR: Ekonomický sentiment v říjnu klesl počtvrté v řadě na minimum od dubna

Makroekonomický zpravodaj
  |  
25.11.2021
  |  
Josef Kvarda
Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v říjnu meziměsíčně počtvrté v řadě klesl na minimum od dubna, když klesl sentiment spotřebitelů i firem. Index klesl na 95,3 bodů z 96,2 bodů v září. Pokles byl dán snížením indexu firemního sentimentu rovněž klesl čtyřikrát za sebou na 7-měsíční minimum 94,7 bodů z 95,3 bodů v září. Index spotřebitelského sentimentu klesl taky na dno od dubna na 98,5 bodů z 100,7 bodů v září. Ve firemním sektoru se opět snížil hlavně sentiment průmyslu, naopak sentiment služeb a obchodu vzrostl. Podle ČSÚ byl sentiment domácností opět významně zasažen obavami inflace. Kromě toho firmy, hlavně průmyslu a stavebnictví tak jako jejich konkurenty a partnery v Evropě či jinde na světě skličují omezení nabídky, nedostatek zdrojů, prodlužování dodávek a růst cen vstupů.

Index souhrnného indikátoru ekonomického sentimentu (10 2021, v bodech)

Skutečnost: 95,3
Očekávání:  
Předchozí:   96,2

Index firemního sentimentu (10 2021, v bodech)

Skutečnost: 94,7
Očekávání:  
Předchozí:   95,3

Index spotřebitelského sentimentu (10 2021, v bodech)

Skutečnost:  98,5
Očekávání:  
Předchozí:   100,7

Rozbor: Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v říjnu meziměsíčně počtvrté v řadě klesl na minimum od dubna, když klesl sentiment spotřebitelů i firem. Ve firemním sektoru se snížil hlavně sentiment produkčních odvětví průmyslu a stavebnictví, naopak sentiment služeb a obchodu vzrostl. Podle ČSÚ byl sentiment domácností opět významně zasažen obavami inflace. 

Hodnocení: Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v říjnu meziměsíčně počtvrté v řadě klesl na minimum od dubna, když klesl sentiment spotřebitelů i firem. Vedle inflace ohrožující domácnosti firmy, hlavně průmyslu a stavebnictví tak jako jejich konkurenty a partnery v Evropě či jinde na světě skličují omezení nabídky, nedostatek zdrojů, prodlužování dodávek a růst cen vstupů.

Celkově zesílení sentimentu prvního pololetí tohoto roku bylo způsobeno optimismem slábnutí pandemie s pomocí plošné očkovací kampaně a brzkého otevření aktivity zavřených částí domácí ekonomiky. Sentiment domácností se vyšplhal k loňským hodnotám před úderem pandemie, firemní sentiment se i přes poklesy posledních měsíců kolem těchto hodnot pohybuje. Přizpůsobivost ekonomiky a podpora státu a centrální banky ekonomice zabránily poklesu sentimentu všech firemních odvětví, spotřebitelů a tím i celé ekonomiky pod minima z jara 2020, byť pandemie eskalovala až během posledního čtvrtletí 2020 a prvního čtvrtletí 2021. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia