Makroekonomické události ČR: Ekonomický sentiment v dubnu vzrostl s posílením nálady domácností, pesimismus domácností na 9 a půl letém minimu

Makroekonomický zpravodaj
  |  
26.04.2022
  |  
Josef Kvarda
Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v dubnu meziměsíčně vzrostl s růstem sentimentu firem. Naopak nálada domácností poněkud ztratila. Index vzrostl o 3,4 bodů na 100,0 bodů z 96,6 bodů v březnu. Vzestup byl dán posílením indexu sentimentu firem 4,3 bodů na 103,8 bodů z 99,5 bodů v březnu. Index sentimentu domácností mírně klesl 1,1 bodů na minimum od listopadu 2012 81,3 bodů z 82,4 bodů v březnu. V rámci firemního sektoru rostl optimismus hlavně ve službách (posílení aktuální poptávky), nálada se zlepšila i v průmyslu (většina firem hlásí zlepšení výhledu). V odvětví obchodu a stavebnictví sentiment oslabil. Respondenti domácností podle Českého statistického úřadu negativně hodnotí téměř všechny sledované aspekty. Hlavně se obávají dalšího růstu cen, zhoršení celkové ekonomické situace v České republice i jejich vlastní finanční situace. Ekonomický sentiment tak jako v Evropě stáhl pokles očekávání kvůli Ukrajinské krizi, současná situace je stále solidní. Navíc, firmy, hlavně průmyslu a stavebnictví tak jako jejich konkurenty a partnery v Evropě či jinde na světě stále skličují omezení nabídky, nedostatek zdrojů, prodlužování dodávek a růst cen vstupů. Větší nepříznivý dopad má Ukrajinská krize na domácnosti.

Index souhrnného indikátoru ekonomického sentimentu (4 2022, v bodech)

Skutečnost: 100,0
Očekávání:  
Předchozí:   96,6

Index firemního sentimentu (4 2022, v bodech)

Skutečnost: 103,8
Očekávání:  
Předchozí:   99,5

Index spotřebitelského sentimentu (4 2022, v bodech)

Skutečnost: 81,3 (minimum od 11 2012)
Očekávání:  
Předchozí:   82,4

Rozbor: Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v dubnu meziměsíčně vzrostl s růstem sentimentu firem. Naopak nálada domácností poněkud ztratila. 

V rámci firemního sektoru rostl optimismus hlavně ve službách (posílení aktuální poptávky), nálada se zlepšila i v průmyslu (většina firem hlásí zlepšení výhledu). V odvětví obchodu a stavebnictví sentiment oslabil. Respondenti domácností podle Českého statistického úřadu negativně hodnotí téměř všechny sledované aspekty. Hlavně se obávají dalšího růstu cen, zhoršení celkové ekonomické situace v České republice i jejich vlastní finanční situace. 

„Významná část dotazovaných domácností se domnívá, že jejich současná finanční situace je horší než v předchozích 12 měsících. Navíc se obávají, že se bude dále zhoršovat spolu s očekávaným vývojem celkové ekonomické situace a dalším růstem cen,“ připojil k výsledkům úřad. 

Hodnocení: Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v dubnu meziměsíčně vzrostl s růstem sentimentu firem. Naopak nálada domácností poněkud ztratila. 

Ekonomický sentiment tak jako v Evropě stáhl pokles očekávání kvůli Ukrajinské krizi, současná situace je stále solidní. Navíc, firmy, hlavně průmyslu a stavebnictví tak jako jejich konkurenty a partnery v Evropě či jinde na světě stále skličují omezení nabídky, nedostatek zdrojů, prodlužování dodávek a růst cen vstupů. Větší nepříznivý dopad má Ukrajinská krize na domácnosti. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia