Makroekonomické události ČR: Ekonomický sentiment v červnu oslabil, sentiment domácností klesl na historicky druhou nejslabší hodnotu

Makroekonomický zpravodaj
  |  
27.06.2022
  |  
Josef Kvarda
Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v červnu vůči květnu oslabil s poklesem sentimentu firem i domácností. Ten klesl na druhou nejslabší hodnotu v historii jeho sledování, minimum od května 2012 a tedy na 12leté minimum. Celkový index klesl o 3,5 bodů na 98,3 z 101,8 bodů v květnu. Vzestup byl dán oslabením indexu sentimentu firem o 3,9 bodů na 103,1 bodů z 107,0 bodů v květnu. Index sentimentu domácností klesl 1,1 bodů na 74,7 bodů z 75,8 bodů v květnu. Firemní sentiment se přes červnový pokles pohybuje u maxim od světové finanční a hospodářské krize 2008 - 2009. Naopak sentiment domácností oslabil kvůli stále rostoucí prudké inflaci, Ukrajinské krizi a velmi silnému zvýšení úrokových sazeb centrální bankou nedaleko k minimům od listopadu 2012. Hodně domácností proto běduje pohledem finanční situace, její očekávání je rekordně nejslabší, blízko rekordu je i počet spotřebitelů, kteří hodnotí svou finanční situaci hůř než v předešlých dvanácti měsících. Firmy ale hlavně průmyslu a stavebnictví tak jako jejich konkurenty a partnery v Evropě či jinde na světě stále skličují omezení nabídky, nedostatek zdrojů, prodlužování dodávek a růst cen vstupů.

Index souhrnného indikátoru ekonomického sentimentu (6 2022, v bodech)

Skutečnost: 98,3
Očekávání:  
Předchozí:   101,8

Index firemního sentimentu (6 2022, v bodech)

Skutečnost: 103,1
Očekávání:  
Předchozí:   107,0

Index spotřebitelského sentimentu (6 2022, v bodech)

Skutečnost: 74,7 (minimum od 5 2012)
Očekávání:  
Předchozí:   75,8

Rozbor: Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v červnu vůči květnu oslabil s poklesem sentimentu firem i domácností. Ten klesl na druhou nejslabší hodnotu v historii jeho sledování, minimum od května 2012 a tedy na 12leté minimum. 

„Důvěra spotřebitelů v ekonomiku od března setrvale klesá. Stále více domácností se rovněž domnívá, že kvůli výrazně rostoucím cenám se jim v horizontu nadcházejících dvanácti měsíců nepodaří uspořit finanční prostředky a budou muset omezit velké nákupy,“ sdělila Anastasija Nejasova z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Hodnocení: Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v červnu vůči květnu oslabil s poklesem sentimentu firem i domácností. Ten klesl na druhou nejslabší hodnotu v historii jeho sledování, minimum od května 2012 a tedy na 12leté minimum. 

Firemní sentiment se přes červnový pokles pohybuje u maxim od světové finanční a hospodářské krize 2008 - 2009. Naopak sentiment domácností oslabil kvůli stále rostoucí prudké inflaci, Ukrajinské krizi a velmi silnému zvýšení úrokových sazeb centrální bankou nedaleko k minimům od listopadu 2012. Hodně domácností proto běduje pohledem finanční situace, její očekávání je rekordně nejslabší, blízko rekordu je i počet spotřebitelů, kteří hodnotí svou finanční situaci hůř než v předešlých dvanácti měsících. Firmy ale hlavně průmyslu a stavebnictví tak jako jejich konkurenty a partnery v Evropě či jinde na světě stále skličují omezení nabídky, nedostatek zdrojů, prodlužování dodávek a růst cen vstupů. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia