Makroekonomické události ČR: Deficit obchodní bilance v září klesl značně méně, než se čekalo, zhoršení táhnou automobily a ropa

Makroekonomický zpravodaj
  |  
11.11.2021
  |  
Josef Kvarda
Deficit obchodní bilance v září klesl značně méně, než se čekalo. Prudké zhoršení obchodní bilace posledních měsíců způsobují hlavně produkční omezení kvůli nedostatku výrobních materiálů a komponentů, které se projevuje zejména oslabením produkce a vývozu automobilů ale taky např. v elektrotechnickém průmyslu. Druhým důvodem zhoupnutí českého zahraničního obchodu do deficitů v důsledku zhoršení pilířů sektorových bilancí zahraničního obchodu je silné trvalé zdražování ropy, kterou Česko dováží. Obchodní bilance České republiky skončila deficitem 13,3 mld. Kč, když trh čekal snížení schodku ze srpnových 27,7 mld. Kč (revize snížení z 28,1 mld. Kč) na 7,0 mld. Kč. Pronikavě horší výsledky zahraničního obchodu potvrzuje meziroční srovnání, když bilance je 47,2 mld. Kč horší než v loňském září. Od začátku roku pak se tak přebytek obchodní bilance snížil o 69,4 mld. Kč na 31,5 mld. Kč. Jakmile se nabídka přizpůsobí poptávce, vrátí se bilance obchodu ČR s jinými státy zpět do přebytků, patrně během příštího roku.

ČR: Obchodní bilance (9 2021, mld. Kč, bez sezónního očištění)

Skutečnost: - 13,3
Očekávání:  - 7,0
Předchozí:   - 27,7 (revize z - 28,1)

Rozbor: Deficit obchodní bilance v září klesl značně méně, než se čekalo. Prudké zhoršení obchodní bilace posledních měsíců způsobují hlavně produkční omezení kvůli nedostatku výrobních materiálů a komponentů, které se projevuje zejména oslabením produkce a vývozu automobilů ale taky např. v elektrotechnickém průmyslu. Druhým důvodem zhoupnutí českého zahraničního obchodu do deficitů v důsledku zhoršení pilířů sektorových bilancí zahraničního obchodu je silné trvalé zdražování ropy, kterou Česko dováží. Pronikavě horší výsledky zahraničního obchodu potvrzuje meziroční srovnání, když bilance je 47,2 mld. Kč horší než v loňském září. Od začátku roku pak se tak přebytek obchodní bilance snížil o 69,4 mld. Kč na 31,5 mld. Kč. 

Hodnocení: Deficit obchodní bilance v září klesl značně méně, než se čekalo. Prudké zhoršení obchodní bilace posledních měsíců způsobují hlavně produkční omezení kvůli nedostatku výrobních materiálů a komponentů, které se projevuje zejména oslabením produkce a vývozu automobilů ale taky např. v elektrotechnickém průmyslu. Druhým důvodem zhoupnutí českého zahraničního obchodu do deficitů v důsledku zhoršení pilířů sektorových bilancí zahraničního obchodu je silné trvalé zdražování ropy, kterou Česko dováží. Jakmile se nabídka přizpůsobí poptávce, vrátí se bilance obchodu ČR s jinými státy zpět do přebytků, patrně během příštího roku.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia