Makroekonomické a finanční události ČR: ČNB opět zvýšila úrokové sazby nečekaně razantně o 100 bps, trh čekal zvýšení 75 bps

Makroekonomický zpravodaj
  |  
22.12.2021
  |  
Josef Kvarda
Česká národní banka opět zvýšila úrokové sazby včetně hlavní 2týdenní repo sazby nečekaně razantně, 100 bps. 2týdenní repo sazbu tak ČNB zvýšila na 3,75 % z 2,75 %, trh čekal její zvýšení pouze o 0,75 procentního bodu. Lombardní sazbu banka rovněž zvýšila o 100 bps na 4,75 % z 3,75 % a diskontní sazbu navýšila na 2,75 % z 1,75 %, tedy taky o 100 bps. Pro rozhodnutí jednotně hlasovalo tak jako na předchozích zasedáních zvyšujících úrokové sazby 5 členů bankovní rady, stejně tak dva zbývající zvedli ruku pro ponechání úrokových sazeb na stávající úrovni. Centrální banka s rozhodnutím opakovala, že listopadová inflace se vyvíjí výrazně nad její prognózou s tím, že příští prognóza přinese znatelné zvýšení výhledu inflace zejména na kratším horizontu. Podle stávající prognózy z listopadu ČNB ještě do prvního čtvrtletí 2022 předpokládala dílčí zvyšování úrokových sazeb, celkově zhruba 75 bps, pak během příštích kvartálů jejich drobné snižování. Vzhledem k pokračování zesilování robustní inflace ale zvyšování úrokových sazeb ještě před koncem roku překonává původní projektované zvýšení. ČNB spojuje dražší peníze i s přehřátým trhem nemovitostí. Inflace by se dle původní listopadové prognózy časem měla vracet k cíli banky 2 %. Do té doby banka může úrokové sazby kvůli obavám z nekontrolované inflace ještě navýšit.

ČR: Rozhodnutí České národní banky 2 týdenní repo sazby

Skutečnost: 3,75 %
Očekávání:  3,5 %
Předchozí:  2,75 %

Rozbor, důležité komentáře: Česká národní banka opět zvýšila úrokové sazby včetně hlavní 2týdenní repo sazby nečekaně razantně, 100 bps. Pro rozhodnutí jednotně hlasovalo tak jako na předchozích zasedáních zvyšujících úrokové sazby 5 členů bankovní rady, stejně tak dva zbývající zvedli ruku pro ponechání úrokových sazeb na stávající úrovni. 

ČNB k naplňování podzimní prognózy uvedla, že ekonomický růst a dynamika průměrné mzdy ve třetím čtvrtletí byly – stejně jako listopadová inflace – o zhruba jeden procentní bod nad očekáváním. Avizovala též, že její příští, zimní prognóza přinese znatelné zvýšení výhledu inflace zejména na kratším horizontu.

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Česká národní banka opět zvýšila úrokové sazby včetně hlavní 2týdenní repo sazby nečekaně razantně, 100 bps. 

Podle stávající prognózy z listopadu ČNB ještě do prvního čtvrtletí 2022 předpokládala dílčí zvyšování úrokových sazeb, celkově zhruba 75 bps, pak během příštích kvartálů jejich drobné snižování. Vzhledem k pokračování zesilování robustní inflace ale zvyšování úrokových sazeb ještě před koncem roku překonává původní projektované zvýšení.

Rozhodnutí ČNB nečekaně silně zvýšit úrokové sazby je lemováno vnitřním rozporem, kdy vedle většinové preference zvýšit razantně úrokové sazby s cílem ochladit nadměrné rozpínání ekonomiky a inflační tlaky a dostat inflaci pod kontrolu část bankovní rady hlasuje pro stagnaci úrokových sazeb. Na dvou letních zasedáních, kdy banka zvyšovala sazby o 25 bps členové rady hlasující pro jejich stagnaci rozhodnutí hájili např. nejasným vývojem koronavirové pandemie, zářijové a víceméně i listopadové zvýšení pak tím, že růst úrokových sazeb ochlazení dočasného zvýšení inflace příliš nepomůže. 

ČNB spojuje dražší peníze i s přehřátým trhem nemovitostí. Inflace by se dle původní listopadové prognózy časem měla vracet k cíli banky 2 %. Do té doby banka může úrokové sazby kvůli obavám z nekontrolované inflace ještě navýšit. 

Dopad na trhy: Koruna na nečekaně silné zvýšení úrokových sazeb reagovala k euru posílením desetníku na 25,13, tedy cca 0,4 %. Index pražské burzy PX přešel nečekaně silné zvýšení úrokových sazeb bez větších změn.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia