Makroekonomické události ČR: Aktivita služeb ve čtvrtém čtvrtletí pokračovala v silném růstu

Makroekonomický zpravodaj
  |  
09.02.2022
  |  
Josef Kvarda
V České republice ve čtvrtém čtvrtletí 2021 v reálném vyjádření aktivita tržeb služeb opět svižně vzrostla a pokračovala v oživení ze slabosti předchozích kvartálů, byť tempo jejich růstu poněkud zpomalilo. Tržby služeb reálně, po očištění o sezónní vliv v mezikvartálním srovnání vzrostly stejně jako v předchozím čtvrtletí 2,6 %. Tržby služeb reálně, po očištění o kalendářní efekt v meziročním srovnání vzrostly 12,8 % po růstu 9,7 % (revize zvýšení z růstu 9,5 %) v předchozím čtvrtletí. Za celý rok 2021 tržby ve službách očištěné o kalendářní vlivy reálně meziročně vzrostly o 7,2 %. Data potvrzují plošný růst aktivity odvětví téměř všech hlavních segmentů služeb. Růst táhnou ještě více než v předchozím čtvrtletí hlavně služby citlivé na sociální kontakt, které byly koronavirovou pandemií uzavřeny, oslabeny a postiženy nejvíce, tj. služby dopravy a skladování (např. tržby služeb letecké dopravy vzrostly 98,9 %) a služby ubytování, stravování a pohostinství. Aktivita služeb se růstem posledních tří kvartálů dotáhla na svá předpandemická maxima. Otevírání ekonomiky včetně služeb kvůli plošné očkovací kampani a s ní souvisejícím ústupem koronavirové pandemie probíhá od druhého čtvrtletí 2021. Vzhledem k váze služeb v hospodářství ekonomiky se od tohoto období datuje i oživení ekonomiky. Tento vývoj by měl pokračovat i v prvním pololetí 2022.

Česká republika: Tržby služeb (4Q 2021, mezikvartální změna, bez cenového vlivu, očištěno o sezónní vliv)

Skutečnost:   2,6 %
Očekávání:
Předchozí:     2,6 %

Česká republika: Tržby služeb (4Q 2021, meziroční změna, bez cenového vlivu, očištěno o kalendářní vliv)

Skutečnost:  12,8 %
Očekávání:
Předchozí:     9,7 % (revize z 9,5 %)

Rozbor: V České republice ve čtvrtém čtvrtletí 2021 v reálném vyjádření aktivita tržeb služeb opět svižně vzrostla a pokračovala v oživení ze slabosti předchozích kvartálů, byť tempo jejich růstu poněkud zpomalilo. 

Za celý rok 2021 tržby ve službách očištěné o kalendářní vlivy reálně meziročně vzrostly o 7,2 %. 

Data potvrzují plošný růst aktivity odvětví téměř všech hlavních segmentů služeb. Růst táhnou ještě více než v předchozím čtvrtletí hlavně služby citlivé na sociální kontakt, které byly koronavirovou pandemií uzavřeny, oslabeny a postiženy nejvíce, tj. služby dopravy a skladování (např. tržby služeb letecké dopravy vzrostly 98,9 %) a služby ubytování, stravování a pohostinství. Aktivita služeb se růstem posledních tří kvartálů dotáhla na svá předpandemická maxima. 

Hodnocení: V České republice ve čtvrtém čtvrtletí 2021 v reálném vyjádření aktivita tržeb služeb opět svižně vzrostla a pokračovala v oživení ze slabosti předchozích kvartálů, byť tempo jejich růstu poněkud zpomalilo. 

Otevírání ekonomiky včetně služeb kvůli plošné očkovací kampani a s ní souvisejícím ústupem koronavirové pandemie probíhá od druhého čtvrtletí 2021. Vzhledem k váze služeb v hospodářství ekonomiky se od tohoto období datuje i oživení ekonomiky. Tento vývoj by měl pokračovat i v prvním pololetí 2022. 


 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia