Makroekonomické události Čína: HDP druhého čtvrtletí oslabil nečekaně silně kvůli koronavirové vlně, ekonomika zaklepala na brány recese

Makroekonomický zpravodaj
  |  
01.08.2022
  |  
Josef Kvarda
Ekonomika Čínské lidové republiky ve druhém čtvrtletí 2022 ztratila nečekaně silně a připomněla možnost hospodářské recese. Čínu zejména ve druhém kvartálu velmi silně zasáhla další vlna koronavirové pandemie, kdy se uzavírky a restriktivní opatření nevyhnuly ani největším městům a značné části ekonomiky. Dalším tlakem oslabení hospodářské dynamiky je slábnoucí růst světové ekonomiky. Hrubý domácí produkt Čínské lidové republiky ve druhém čtvrtletí klesl 2,6 %, trh čekal jeho pokles jen 1,5 % po růstu 1,4 % (revize zvýšení z 1,3 %) v předchozím kvartálu. Meziroční růst zeslábl na 0,4 %, trh čekal jeho menší zpomalení jen na 1,0 % po růstu 4,8 % v prvním čtvrtletí. Od třetího kvartálu pandemie polevila a otevřenější ekonomika nastartovala do svého obvyklého silného růstu. Ztráta druhého čtvrtletí podstatně sníží celoroční růst ekonomiky. Ten je v riziku zejména právě ze strany pandemie, Čína ale značně doplatí na slábnutí světové ekonomiky.

Čínská lidová republika: Změna hrubého domácího produktu (2Q 2022, mezikvartálně) 

Skutečnost:  - 2,6 % 
Očekávání:    - 1,5 % 
Předchozí:        1,4 % (revize z 1,3 %)

Čínská lidová republika: Změna hrubého domácího produktu (2Q 2022, meziročně)

Skutečnost:  0,4 %
Očekávání:     1,0 %
Předchozí:     4,8 %

Ekonomika Čínské lidové republiky ve druhém čtvrtletí 2022 ztratila nečekaně silně a připomněla možnost hospodářské recese. Čínu zejména ve druhém kvartálu velmi silně zasáhla další vlna koronavirové pandemie, kdy se uzavírky a restriktivní opatření nevyhnuly ani největším městům a značné části ekonomiky. Dalším tlakem oslabení hospodářské dynamiky je slábnoucí růst světové ekonomiky. 

Od třetího kvartálu pandemie polevila a otevřenější ekonomika nastartovala do svého obvyklého silného růstu. Ztráta druhého čtvrtletí podstatně sníží celoroční růst ekonomiky. Ten je v riziku zejména právě ze strany pandemie, Čína ale značně doplatí na slábnutí světové ekonomiky. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia