Makroekonomické a finanční události USA: Zpráva monetární politiky Fedu nepřekvapila, přísnější měnové podmínky zasahují do ekonomiky, zadlužení O.K.

Makroekonomický zpravodaj
  |  
21.06.2022
  |  
Josef Kvarda
Centrální banka Spojených států amerických Federální rezervní systém ve své Zprávě monetární politiky nepřekvapila. Fed sdělil, že přísnější měnové podmínky zasahují do ekonomiky například oslabením emise spekulativních dluhopisů či poklesem nových hypoték. Zadlužení v poměru k hrubému domácímu produktu dle centrální banky kleslo k předpandemickým úrovním. Fed pokračuje v agresivnějším zpřísňování monetární politiky kvůli silné inflaci, tedy redukuje bilanci nakoupených cenných papírů z doby koronavirové pandemie (zejména s cílem zmírnit měnové podmínky a pomoci tak ekonomice, trhu práce) a silněji zvyšuje úrokové sazby.

USA: Zpráva monetární politiky centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému 

Rozbor, důležité komentáře: Těsnější finanční podmínky možná začaly oslabovat část aktivity financování. Na straně firem, emise nefinančních korporátních dluhopisů prvního čtvrtletí byla solidní, v dubnu a květnu ale poněkud zpomalila. Zvlášť slabá byla emise spekulativních dluhopisů. Růst bankovních úvěrů firmám vzrostl a kvalita firemních úvěrů zůstávala dosud silná. Pro domácnosti tvorba hypoték podstatně klesla. 

Zatímco dluh firem a domácností solidně roste, poměr úvěrů k hrubému domácímu produktu klesl téměř k předpandemickým hladinám a většina indikátlorů kvality úvěrů zůstávala robustní. To naznačuje, že slabá místa nefinančních úvěrů jsou mírná. 

Dopad na výhled monetární politiky: Centrální banka Spojených států amerických Federální rezervní systém ve své Zprávě monetární politiky nepřekvapila. Fed sdělil, že přísnější měnové podmínky zasahují do ekonomiky například oslabením emise spekulativních dluhopisů či poklesem nových hypoték. Zadlužení v poměru k hrubému domácímu produktu dle centrální banky kleslo k předpandemickým úrovním. Fed pokračuje v agresivnějším zpřísňování monetární politiky kvůli silné inflaci, tedy redukuje bilanci nakoupených cenných papírů z doby koronavirové pandemie (zejména s cílem zmírnit měnové podmínky a pomoci tak ekonomice, trhu práce) a silněji zvyšuje úrokové sazby.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia