Makroekonomické a finanční události USA: Zápis zasedání Fedu monetární politiky (2. - 3.11.) naznačil větší obavy z inflace a možnost dřívějšího zvyšování úrokových sazeb

Makroekonomický zpravodaj
  |  
25.11.2021
  |  
Josef Kvarda
Zápis centrální banky Spojených států amerických, Federálního rezervního systému, zasedání monetární politiky včetně nákupu cenných papírů a úrokových sazeb 2. - 3.11. (které sice změnu úrokových sazeb nepřineslo, do historie však vešlo zahájením redukce kvantitativního uvolňování) naznačil větší obavy z inflace. Fed v poslední zářijové projekci naznačil zvyšování úrokových sazeb již příští rok, vzhledem k předpokládanému uzavření programu kvantitativního uvolňování v polovině roku 2022 by to znamenalo první zvýšení úrokových sazeb ve druhém pololetí 2022. Poslední data robustního ekonomického růstu, oživování trhu práce a zejména růstu cen ale naznačují možnost zkrácení uzavírky kvantitativního uvolňování a tím i dřívější zahájení zvyšování úrokových sazeb.

USA: Zápis centrální banky Spojených států amerických, Federálního rezervního systému, zasedání monetární politiky včetně nákupu cenných papírů a úrokových sazeb 2. - 3.11. (Federální rezervní systém, centrální banka Spojených států amerických, dle očekávání nezměnil cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate 0 - 0,25 %. Podle očekávání zahajuje redukci nákupu  cenných papírů, tedy kvantitativního uvolňování a to v měsíčním objemu 10 mld. USD státních dluhopisů USA a 5 mld. USD hypotékami jištěných cenných papírů. V listopadu tak Fed bude kupovat státní dluhopisy již pouze za 70 mld. USD (místo dosud kupovaného objemu 80 mld. USD) a hypotékami jištěné cenné papíry již jen za 35 mld. USD (místo dosud kupovaného objemu 40 mld. USD). V prohlášení Fed dále zmínil vzestup inflace, opakoval však rétoriku, že růst inflace je dočasný. Redukce kvantitativního uvolňování odpovídá očekávání trhu i nástinu redukce ze zápisu k rozhodnutí monetární politiky 21. - 22.9. tak, aby program kvantitativního uvolňování, pokud ekonomický vývoj bude odpovídat očekávání, byl uzavřen do léta 2022 a centrální banka si uvolnila ruce pro případné zvyšování úrokových sazeb. Na tento jev ale bankéři mají rozdílné názory, přesto poslední zářijové zasedání naznačilo většinovou preferenci zvyšování cíle hlavní úrokové sazby již příští rok. Celkově se tak rozhodnutí a komentáře Fedu obešly bez většího překvapení.)

Rozbor, důležité komentáře: Ačkoliv bankéři čekají, že významné inflační tlaky budou trvat déle, než dříve čekali, obecně pokračují v očekávání, že inflace významně klesne během roku 2022 s tím jak ochabnou nerovnováhy nabídky a poptávky. Nicméně indikovali, že jejich nejistota tohoto posouzení vzrostla. Mnoho bankéřů poukazovalo na úvahy, které by mohly naznačovat, že zvýšená inflace by se mohla prokázat jako trvalejší. Tito bankéři uváděli, že průměrná inflace již přesahuje 2 % měřením na multileté bázi a citovali množsrtví faktorů - jako zvětšený prostor firem přenášet vyšší náklady na své zákazníky, možnost, že růst nominální mzdy se stal citlivějším na tlacích trhu práce nebo uvolněné finanční podmínky - které by mohly rezultovat v pokračování inflace ve zvýšených úrovních. 

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Zápis centrální banky Spojených států amerických, Federálního rezervního systému, zasedání monetární politiky včetně nákupu cenných papírů a úrokových sazeb 2. - 3.11. (které sice změnu úrokových sazeb nepřineslo, do historie však vešlo zahájením redukce kvantitativního uvolňování) naznačil větší obavy z inflace. Fed v poslední zářijové projekci naznačil zvyšování úrokových sazeb již příští rok, vzhledem k předpokládanému uzavření programu kvantitativního uvolňování v polovině roku 2022 by to znamenalo první zvýšení úrokových sazeb ve druhém pololetí 2022. Poslední data robustního ekonomického růstu, oživování trhu práce a zejména růstu cen ale naznačují možnost zkrácení uzavírky kvantitativního uvolňování a tím i dřívější zahájení zvyšování úrokových sazeb.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia