Makroekonomické a finanční události USA: Zápis zasedání Fedu monetární politiky (15. - 16.6.) příliš nepřekvapil, ukázal názor tlaků růstu mezd

Makroekonomický zpravodaj
  |  
18.08.2021
  |  
Josef Kvarda
Zápis zasedání centrální banky Spojených států amerických, Federálního rezervního systému, zasedání monetární politiky včetně úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování 15. - 16.6. příliš nepřekvapil. Zaujal nicméně názorem bankéřů, že nedostatek pracovní síly vytváří tlak růstu mezd. Fed nicméně přiznal progres naplňování přiblížení cílům centrální banky plné zaměstnanosti a inflace 2 %. Termín významný progres k těmto cílům je spouští první fáze redukce ultraexpanzivní monetární politiky v podobě snížení objemu kvantitativního uvolňování. K tomu by mělo dojít ve druhém pololetí 2021. Zvyšování úrokových sazeb Fed projektuje od roku 2023. Celkově komentáře a projekce Fedu potvrzují trvání silně expanzivní monetární politiky v nejbližších letech včetně nulových úrokových sazeb.

Zápis zasedání centrální banky Spojených států amerických, Federálního rezervního systému, zasedání monetární politiky včetně úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování 15. - 16.6. (Fed dle očekávání nezměnil cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate 0 - 0,25 %. V prohlášení Fed zohlednil příznivý dopad vakcinační kampaně na omezení koronaviru a pravděpodobné oslabení dopadu zdravotní krize na ekonomiku. Jinak prohlášení neobsahuje větší změny. Guvernér Fedu Jerome Powell navíc na tiskové konferenci informoval, že Fed již zahájil diskusi prvního stupně redukce ultraexpanzivní monetární politiky, snížení kvantitativního uvolňování (QE). Fed dále vydatně navýšil v makroekonomických projekcích výhled růstu ekonomiky a inflace. Projekce cíle hlavní úrokové sazby Fedu Federal Funds Rate zůstala pro letošní rok nezměněna jednomyslně na 0 - 0,25 %, pro rok 2022 rovněž (ovšem s tím, že necelá polovina bankéřů by cíl zvýšila o 0,25 procentního bodu) a pro rok 2023 se výhled cíle zvýšil o půl procentního bodu na 0,6 %. Fed rovněž jasně ukázal růst inflačních rizik.)

Rozbor, důležité komentáře: Mnoho bankéřů s citací současných dat mezd a zpráv kontaktů firem soudilo, že nedostatky pracovní síly vytváří tlak růstu mezd nebi vede firmy k poskytování dodatečných finančních pobídek ke zvýšení zájmu a udržení zaměstnanců, zvláště sektorů nižších mezd. 

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Zápis příliš nepřekvapil. Zaujal nicméně názorem bankéřů, že nedostatek pracovní síly vytváří tlak růstu mezd. Fed nicméně přiznal progres naplňování přiblížení cílům centrální banky plné zaměstnanosti a inflace 2 %. Termín významný progres k těmto cílům je spouští první fáze redukce ultraexpanzivní monetární politiky v podobě snížení objemu kvantitativního uvolňování. K tomu by mělo dojít ve druhém pololetí 2021. Zvyšování úrokových sazeb Fed projektuje od roku 2023. Celkově komentáře a projekce Fedu potvrzují trvání silně expanzivní monetární politiky v nejbližších letech včetně nulových úrokových sazeb.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro stabilní rozvoj vašeho podnikání