Makroekonomické a finanční události USA: Zápis zasedání Fedu monetární politiky (15. - 16.3.) ukázal preferenci silnějšího zvyšování úrokových sazeb zmírněné Ukrajinskou krizí

Makroekonomický zpravodaj
  |  
07.04.2022
  |  
Josef Kvarda
Zápis zasedání centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému monetární politiky včetně úrokových sazeb a cenných papírů (15. - 16.3.) ukázal preferenci silnějšího zvyšování úrokových sazeb zmírněné Ukrajinskou krizí. Fed rovněž nepřímo naznačil váhy rizik plynoucích z války na Ukrajině s větší důležitostí vyšší inflace vůči nebezpečí oslabení ekonomického růstu. Bankéři se podle zápisu shodli na redukci bilance cenných papírů nakoupených během kvantitativního uvolňování 95 mld. USD/měsíčně (60 mld. USD státních dluhopisů USA a 35 mld. USD hypotékami jištěných cenných papírů). Komentáře potvrzují orientaci Fedu na vysokou inflaci s hlavním záměrem snížit ji k svému cíli 2 %. To se podle nedávného komentáře guvernéra Fedu Jerome Powella může podařit během tří let. Ukrajinská krize představuje pro Fed hlavně inflační riziko. Zvýšení cíle úrokové sazby o 0,25 procentního bodu odpovídá snaze centrální banky nadmíru nezneklidnit finanční trhy, jinak však hodlá úrokové sazby zvýšit a možná i zvyšovat rychleji, o 50 bps na zasedání.

USA: Zápis zasedání centrální banky Federálního rezervního systému monetární politiky včetně úrokových sazeb a cenných papírů 15. - 16.3. (Fed dle očekávání zvýšil cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate o 0,25 procentního bodu na 0,25 - 0,5 %. V komentáři potvrdila jeho další zvyšování. Fed rovněž čeká redukci cenných papírů koupených v rámci kvantitativního uvolňování, jež bylo v únoru ukončeno. V makroekonomických projekcích Fed hlavně v reakci na válku na Ukrajině snížil projekce ekonomického růstu. Centrální banka rovněž podstatně zvýšila výhled zvyšování úrokových sazeb v tomto roce.)

Rozbor, důležité komentáře: Zápis ukázal preferenci silnějšího zvyšování úrokových sazeb zmírněné Ukrajinskou krizí. Podle dokumentu by mnoho bankéřů hlasovalo pro zvýšení 0,5 procentního bodu. Fed rovněž nepřímo naznačil váhy rizik plynoucích z války na Ukrajině s větší důležitostí vyšší inflace vůči nebezpečí oslabení ekonomického růstu.

Bankéři se podle zápisu shodli na redukci bilance cenných papírů nakoupených během kvantitativního uvolňování 95 mld. USD/měsíčně (60 mld. USD státních dluhopisů USA a 35 mld. USD hypotékami jištěných cenných papírů). 

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Zápis ukázal preferenci silnějšího zvyšování úrokových sazeb zmírněné Ukrajinskou krizí. Fed rovněž nepřímo naznačil váhy rizik plynoucích z války na Ukrajině s větší důležitostí vyšší inflace vůči nebezpečí oslabení ekonomického růstu. 

Komentáře potvrzují orientaci Fedu na vysokou inflaci s hlavním záměrem snížit ji k svému cíli 2 %. To se podle nedávného komentáře guvernéra Fedu Jerome Powella může podařit během tří let. Ukrajinská krize představuje pro Fed hlavně inflační riziko. Zvýšení cíle úrokové sazby o 0,25 procentního bodu odpovídá snaze centrální banky nadmíru nezneklidnit finanční trhy, jinak však hodlá úrokové sazby zvýšit a možná i zvyšovat rychleji, o 50 bps na zasedání. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia