Makroekonomické a finanční události USA: Podle víceguvernéra Fedu Claridy by centrální banky neměly koordinovat politiku

Makroekonomický zpravodaj
  |  
08.12.2021
  |  
Josef Kvarda
Víceguvernér centrální banky Spojených států amerických, Federálního rezervního systému Richard Clarida míní, že by globální centrální banky neměly koordinovat politiku. “Přijetí formální globální kooperace monetární politiky by mohlo oslabit důvěryhodnost centrální banky a veřejnou podporu nezávislosti centrální banky.

Podle Claridy každá centrální banka má poněkud rozdílný mandát, takže dokonce definovat společné cíle by bylo těžké. I kdyby se to podle něj podařilo, centrální banky by měly těžkou úlohu udržovat důvěryhodnost a nezávislost stejně jako komunikovat politiku, která zvýšila agresivně domácí úrokové sazby ne proto, že je domácí inflace příliš vysoká, ale protože je příliš vysoká zahraniční inflace. 

Centrální banky různých zemí nicméně podle víceguvernéra mohou užitečně sdílet analýzy a přijímat podobné politiky v odpovědi na společné globální šoky. 

Clarida rovněž podotknul, že centrální banky nejsou imunní vůči politikám jiných centrálních bank a že nejen změny politiky USA ovlivňují zahraniční ekonomiky, ale rovněž posuny monetárních politik jiných zemí mohou působit na ekonomiku USA a mohou dokonce vyvolat odpověď Fedu. Jako příklad zmínil devalvaci čínské měny v roce 2015 a zpoždění, které to způsobilo plánům Fedu zvýšit úrokové sazby. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia