Makroekonomické a finanční události USA: Guvernér Fedu Powell vyzval k takovému zvyšování úrokových sazeb, které povede k rozhodnému poklesu inflace

Makroekonomický zpravodaj
  |  
18.05.2022
  |  
Josef Kvarda
Guvernér centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému Jerome Powell vyzval k takovému zvyšování úrokových sazeb, které povede k rozhodnému poklesu inflace. Inflace sotva vykazuje náznaky kulminace, proto bude zrychlené zvyšování úrokových sazeb pokračovat.

USA: Komentáře guvernéra centrální banky Federálního rezervního systému Jerome Powella

Rozbor, důležité komentáře: Guvernér centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému Jerome Powell vyzval k takovému zvyšování úrokových sazeb, které povede k rozhodnému poklesu inflace. “Budeme tlačit tak dlouho, až to uvidíme,” potvrdil rozhodnost Fedu Powell. “Pokud to neuvidíme, budeme muset zvážit postupovat agresivněji. Pokud to bude zahrnovat postupovat až za obecně považovanou neutrální úroveň úrokových sazeb (ta, při které ekonomická aktivita není stimulována ani omezována), nebudeme váhat. Dosažení cenové stability, její obnovení, je bezpodmínečná potřeba,” upřesnil guvernér s tím, že bez cenové stability ekonomika nepracuje pro firmy ani pro domácnosti. “Cenová stabilita je základ ekonomiky,” řekl Powell. 

Powell přiznal možnou “bolest”, kterou by kontrola inflace mohla způsobit, tedy pomalejší ekonomický růst a vyšší nezaměstnanost. Guvernér nicméně řekl, že jsou “cesty” snížení trajektorie inflace bez plné recese. “Ekonomika je silná. Bilance domácností jsou zdravé. firmy jsou zdravé.” argumentoval bankéř s tím, že síla je důvod, proč Fed může tlačit úrokové sazby výše a zpomalit ekonomický růst dostatečně k tomu, aby ochladil inflaci, aniž by způsobil druh bolestné kontrakce, kterou v minulosti centrální banka využívala k boji s inflací. 

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Guvernér centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému Jerome Powell vyzval k takovému zvyšování úrokových sazeb, které povede k rozhodnému poklesu inflace. 

Inflace sotva vykazuje náznaky kulminace, proto bude zrychlené zvyšování úrokových sazeb pokračovat. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia