Makroekonomické a finanční události USA: Guvernér Fedu Powell odvolává přívlastek inflace “přechodná”, naznačil debatu rychlejšího zkrácení kvantitativního uvolňování

Makroekonomický zpravodaj
  |  
30.11.2021
  |  
Josef Kvarda
Guvernér centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému Jerome Powell ve vystoupení v horní komoře Kongresu Senátu vedle svého projevu naznačil delší trvání zvýšené inflace. Rovněž řekl, že Fed bude debatovat rychlejší zkrácení kvantitativního uvolňování. Nová komplikace, koronavirová varianta omikron a její dopady na ekonomiky se mohly dostat na stůl jednání Fedu 14. - 15.12. Komentáře posilují nebezpečí inflace na druhou stranu do klíčového zasedání Fedu ještě chybí dva týdny, které vzhledem turbulentním událostem budou dlouhé a centrální banka získá pro své hodnocení ekonomiky, jejích vyhlídek, rizik a projekcí ekonomického růstu, trhu práce, inflace a cíle hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate ještě dost informací pro rozhodnutí kvantitativního uvolňování a bližšího výhledu úrokových sazeb. Inflace má příští rok klesnout, ve Fedu dosud byla přítomna i početná skupina zastánců spíše optimistického výhledu dočasného trvání zvýšené inflace a tím i pozvolného zvyšování úrokových sazeb až od roku 2023, byť těžiště výhledu v čele s guvernérem Powellem se posunulo k trvající zvýšené inflaci a rychlejšímu útlumu ultraexpanze monetární politiky. V polovině prosince též bude k dispozici více informací k omikronu. Závěry zasedání tak zůstávají značně nejisté.

USA: Vystoupení guvernéra centrální banky Federálního rezervního systému Jerome Powella ve výboru Záležitostí bankovnictví, bydlení a měst horní komory Kongresu Senátu

Rozbor, důležité komentáře

Omikron: Podle expertů bude Fed víc o koronavirovém druhu vědět během měsíce. Něco centrální banka bude vědět během týdne až 10 dnů. Potom teprve Fed bude vědět případný dopad na ekonomiku. Do té doby je to riziko, není započítané v předpovědích Fedu. 

Ekonomika: Výdaje jsou silné. 

Trh práce: Trh práce je velmi silný bez zlepšení nabídky práce (její zastavený růst). 

Inflace: Inflační tlaky jsou zvýšené. Na základě toho, jak dlouho vysoká inflace trvá je na místě slovo “dočasná” odvolat. Inflace má klesnout ve druhém pololetí 2022. 

Monetární politika: Na příštím zasedání povedeme diskusi urychlení útlumu nákupu cenných papírů o několik měsíců. 

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Komentáře posilují nebezpečí inflace na druhou stranu do klíčového zasedání Fedu ještě chybí dva týdny, které vzhledem turbulentním událostem budou dlouhé a centrální banka získá pro své hodnocení ekonomiky, jejích vyhlídek, rizik a projekcí ekonomického růstu, trhu práce, inflace a cíle hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate ještě dost informací pro rozhodnutí kvantitativního uvolňování a bližšího výhledu úrokových sazeb. Inflace má příští rok klesnout, ve Fedu dosud byla přítomna i početná skupina zastánců spíše optimistického výhledu dočasného trvání zvýšené inflace a tím i pozvolného zvyšování úrokových sazeb až od roku 2023, byť těžiště výhledu v čele s guvernérem Powellem se posunulo k trvající zvýšené inflaci a rychlejšímu útlumu ultraexpanze monetární politiky. V polovině prosince též bude k dispozici více informací k omikronu. Závěry zasedání tak zůstávají značně nejisté. 

Několik bankéřů Fedu navrhuje, aby se tempo redukce kvantitativního uvolňování urychlilo dvojnásobně, tedy aby nákupy nebyly uzavřeny v létě 2022 ale již na jaře 2022. Tím by si Fed otevřel prostor pro případné dřívější zvyšování úrokových sazeb ke zvládnutí zvýšené inflace. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia