Makroekonomické a finanční události USA: Guvernér Fedu Powell v projevu nominačního slyšení řekl, že Fed chce zabránit zakořenění vysoké inflace

Makroekonomický zpravodaj
  |  
12.01.2022
  |  
Josef Kvarda
Guvernér centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému Jerome Powell v projevu nominačního slyšení k návrhu prezidenta USA Joe Bidena pokračování Powella ve funkci guvernéra v jeho druhém 4-letém funkčním období (2022 - 2026) nepřekvapil. Guvernér rekapituloval své funkční období charakterizované hlavně s bojem s ekonomickými a finančními důsledky koronavirové pandemie, která celosvětově přišla začátkem roku 2020 v čase rekordní expanze ekonomiky a trhu práce USA. Powell slíbil, že Fed se bude snažit předejít tomu, aby zvýšená inflace zakořenila. Powell by měl být Senátem schválen jako guvernér Fedu pro další 4 roky přestože Senát je prakticky přesně rozdělen, když polovinu senátorů Republikánské strany vyvažuje druhá polovina zástupců Demokratické strany s nezávislými senátory, kteří s touto stranou hlasují + rozhodující hlas víceprezidentky Kamaly Harrisové. Powell by měl získat dostatek hlasů obou stran především za příkladné vyvedení ekonomiky z pandemické krize. Fed na přelomu roku signalizuje přesun priorit od trhu práce (s jehož plnou zaměstnaností centrální banka již brzo počítá) ke zvládnutí zvýšené inflace. Redukce nákupů cenných papírů Fed ohlásil k březnu, kdy se počítá se zahájením zvyšování úrokových sazeb. Během tohoto roku by měl Fed zvýšit cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate 4 x 0,25 %.

USA: Vystoupení guvernéra centrální banky Federálního rezervního systému Jerome Powella ve Výboru záležitostí bankovnictví, bydlení a měst horní komory Kongresu Senátu ve Washingtonu D.C. na téma Nominační slyšení

Rozbor, důležité komentáře: Powell v projevu nominačního slyšení k návrhu prezidenta USA Joe Bidena pokračování Powella ve funkci guvernéra v jeho druhém 4-letém funkčním období (2022 - 2026) nepřekvapil. Guvernér rekapituloval své funkční období charakterizované hlavně s bojem s ekonomickými a finančními důsledky koronavirové pandemie, která celosvětově přišla začátkem roku 2020 v čase rekordní expanze ekonomiky a trhu práce USA. Powell slíbil, že Fed se bude snažit předejít tomu, aby zvýšená inflace zakořenila. 

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Powell v projevu nominačního slyšení k návrhu prezidenta USA Joe Bidena pokračování Powella ve funkci guvernéra v jeho druhém 4-letém funkčním období (2022 - 2026) nepřekvapil. 

Powell by měl být Senátem schválen jako guvernér Fedu pro další 4 roky přestože Senát je prakticky přesně rozdělen, když polovinu senátorů Republikánské strany vyvažuje druhá polovina zástupců Demokratické strany s nezávislými senátory, kteří s touto stranou hlasují + rozhodující hlas víceprezidentky Kamaly Harrisové. Powell by měl získat dostatek hlasů obou stran především za příkladné vyvedení ekonomiky z pandemické krize. Na druhou stranu někteří senátoři budou hlasovat proti Powellovi. Část republikánů mu má za zlé nedostatečný boj Fedu s inflací či preferenci priorit svých politických oponentů, které považují za politická témata (jako změna klimatu a nerovnost). Senátorka Warrenová z Demokratické strany Powellovi vyčítá přílišnou měkkost vůči Wall Streetu. 

Fed na přelomu roku signalizuje přesun priorit od trhu práce (s jehož plnou zaměstnaností centrální banka již brzo počítá) ke zvládnutí zvýšené inflace. Redukce nákupů cenných papírů Fed ohlásil k březnu, kdy se počítá se zahájením zvyšování úrokových sazeb. Během tohoto roku by měl Fed zvýšit cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate 4 x 0,25 %.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia