Makroekonomické a finanční události USA: Guvernér Fedu Powell řekl, že Fed by měl zahájit redukci kvantitativního uvolňování, neměl by ale ještě zvyšovat úr. sazby

Makroekonomický zpravodaj
  |  
25.10.2021
  |  
Josef Kvarda
Guvernér centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému Jerome Powell řekl, že je čas zahájit redukci kvantitativního uvolňování, ale že čas zvyšování úrokových sazeb ještě nepřišel. Připomněl, že zaměstnanost je v porovnání s obdobím před pandemií kratší o 5 mil. Zopakoval svůj výhled, že vysoká inflace pravděpodobně příští rok ustoupí a že zaměstnanost obnoví svůj silný růst z léta s tím, jak ochabnou tlaky pandemie. “Myslíme si, že můžeme být trpěliví a umožnit trhu práce uzdravit se."

Powell rovněž řekl, že je dost dobře možné, že cíl Fedu plné zaměstnanosti by mohl být dosažen příští rok, pokud se uvolní překážky dodavatelských vazeb tak jak se čeká a pokud se sektor služeb otevře plněji, což by umožnilo růstu zaměstnanosti zpět zrychlit. Růst zaměstnanosti citelně zpomalil v srpnu a září se zesílením koronavirové pandemie. 

Powell rovněž řekl, že omezení nabídky a zvýšená inflace pravděpodobně potrvají déle, než se čekalo, tj. "dost do příštího roku”. To stejné by podle guvernéra mělo platit i pro tlaku na mzdy. “Riziky nyní jasně jsou delší a vytrvalejší úzká místa ekonomiky a tím i vyšší inflace. Fed se prozatím potřebuje dívat za horizont vysoké inflace vzdor bolesti, kterou vyšší inflace znamená pro domácnosti, které musí platit více za energie a potraviny, aby se ekonomice poskytnul čas zpracovat nabídková zauzlovaná místa. 

Powell nicméně taky řekl, že pokud inflace - nyní vyšší a déle, než se původně čekalo - trvale vzroste, Fed určitě zakročí. 

Fed na posledním zářijovém zasedání monetární politiky signalizoval, že k redukci nákupu cenných papírů (tj. k první fázi útlumu ultraexpanze monetární politiky) již je blízko a počítá se s tím, že útlum Fed zahájí v listopadu či prosinci. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia