Makroekonomické a finanční události USA: Guvernér Fedu Powell připustil, že do poloviny roku 2022 trh práce může dosáhnout maximální zaměstnanost, tedy spouště zahájení zvyšování úrokových sazeb

Makroekonomický zpravodaj
  |  
04.11.2021
  |  
Josef Kvarda
Guvernér centrální banky Spojených států amerických, Federálního rezervního systému, Jerome Powell připustil, že do poloviny roku 2022 trh práce může dosáhnout maximální zaměstnanost (tedy spouště zahájení zvyšování cíle jeho hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate). To je překvapení, guvernér spíše zastával názor pozdějšího zvyšování úrokových sazeb. Komentáře Powella tak naznačují tendenci dřívějšího zahájení zvyšování cíle jeho hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate. Naplnění druhé podmínky zahájení zvyšování Federal Funds Rate, tedy cíle inflace 2 % s tím, že "bude na dráze, aby mírně překonávala 2 % po nějaký čas” asi bankéři v souvislosti se silnou inflací a růstem inlfačních tlaků odsouhlasí.

Federální rezervní systém, centrální banka Spojených států amerických, dle očekávání v závěru svého dvoudenního zasedání monetární politiky (2. - 3.11.) oznámil, že nezměnil cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate 0 - 0,25 %. Podle očekávání ale zahajuje redukci nákupu  cenných papírů, tedy kvantitativního uvolňování a to v měsíčním objemu 10 mld. USD státních dluhopisů USA a 5 mld. USD hypotékami jištěných cenných papírů. V listopadu tak Fed bude kupovat státní dluhopisy již pouze za 70 mld. USD (místo dosud kupovaného objemu 80 mld. USD) a hypotékami jištěné cenné papíry již jen za 35 mld. USD (místo dosud kupovaného objemu 40 mld. USD). 

V prohlášení Fed dále zmínil vzestup inflace, opakoval však rétoriku, že růst inflace je dočasný. 

Redukce kvantitativního uvolňování odpovídá očekávání trhu i nástinu redukce ze zápisu k rozhodnutí monetární politiky 21. - 22.9. tak, aby program kvantitativního uvolňování, pokud ekonomický vývoj bude odpovídat očekávání, byl uzavřen do léta 2022 a centrální banka si uvolnila ruce pro případné zvyšování úrokových sazeb. Na tento jev ale bankéři mají rozdílné názory, přesto poslední zářijové zasedání naznačilo většinovou preferenci zvyšování cíle hlavní úrokové sazby již příští rok. Celkově se tak rozhodnutí a komentáře Fedu obešly bez většího překvapení.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia