Makroekonomické a finanční události USA: Guvernér Fedu Powell preferuje zvýšení úrokových sazeb jen o 25 bps

Makroekonomický zpravodaj
  |  
08.03.2022
  |  
Josef Kvarda
Guvernér centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému Jerome Powell během svého pravidelného turné Kongresem řekl, že by na nadcházejícím zasedání Fedu monetární politiky podpořil zvýšení cíle hlavní úrokové sazby banky Federal Funds Rate 25 bps. Stále čeká, že inflace časem klesne. Pokud podle něj inflace neklesne, Fed je připraven úrokové sazby zvýšit více. Fed již uzavřel program nákupu cenných papírů, tedy omezil expanzi monetární politiky a nyní hlásí přechod k utahování monetární politiky v podobě zvyšování úrokových sazeb a časem i prodeje cenných papírů.

USA: Komentáře guvernéra centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému v Kongresu

Rozbor, důležité komentáře: Powell v Kongresu řekl, že by na nadcházejícím zasedání Fedu monetární politiky podpořil zvýšení cíle hlavní úrokové sazby banky Federal Funds Rate 25 bps. Pokud podle něj inflace neklesne, Fed je připraven úrokové sazby zvýšit více.

K ukrajinské krizi Powell řekl, že je zatím těžké odhadovat dopad na ekonomiku. Naznačil však, že pokud ceny ropy vydrží na současné úrovni (110 - 115 USD/barel), inflaci to zvýší o 0,9 procentního bodu, zatímco to sníží růst ekonomiky o 0,5 procentního bodu. Guvernér řekl, že dochází k přenosům cenových růstů na širší oblast zboží a služeb. Powell ale dále řekl, že Fed stále čeká, že produkční limity se zmírní, což pomůže nabídce, zatímco poptávka zvolní útlumem monetární a fiskální podpory, což přispěje k poklesu inflace ve druhém pololetí tohoto roku. 

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Guvernér centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému Jerome Powell během svého pravidelného turné Kongresem řekl, že by na nadcházejícím zasedání Fedu monetární politiky podpořil zvýšení cíle hlavní úrokové sazby banky Federal Funds Rate 25 bps. Stále čeká, že inflace časem klesne. Pokud podle něj inflace neklesne, Fed je připraven úrokové sazby zvýšit více. 

Fed již uzavřel program nákupu cenných papírů, tedy omezil expanzi monetární politiky a nyní hlásí přechod k utahování monetární politiky v podobě zvyšování úrokových sazeb a časem i prodeje cenných papírů.  

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia