Makroekonomické a finanční události USA: Guvernér Fedu Powell naznačil větší obavy inflace, přísnější monetární politiku ale může odložit zhoršený koronavirový vývoj

Makroekonomický zpravodaj
  |  
30.11.2021
  |  
Josef Kvarda
Guvernér centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému Jerome Powell ve vystoupení v horní komoře Kongresu Senátu naznačil větší obavy inflace, přísnější monetární politiku ale podle něj může odložit zhoršený koronavirový vývoj.

USA: Vystoupení guvernéra centrální banky Federálního rezervního systému Jerome Powella na téma Koronavirus a Zákon koronavirové pomoci a ekonomického zabezpečení ve výboru Záležitostí bankovnictví, bydlení a měst horní komory Kongresu Senátu 

Rozbor, důležité komentáře

Inflace: Většina prognostiků včetně Fedu čeká v roce 2022 významný pokles inflace s tím jak ochabnou nerovnováhy nabídky a poptávky. Faktory tlačící inflaci ale budou působit dost i během příštího roku. Navíc s rapidním zlepšováním trhu práce jeho rezerva se snižuje a mzdy rostou svižným tempem. 

Omikron: Současný růst koronavirových případů a nových druh omikron kladou rizika oslabení zaměstnanosti a ekonomické aktivity a zvyšují nejistotu inflace. Větší obavy viru by mohly snížit ochotu lidí pracovat osobně v sociálním kontaktu, což by zpomalilo zlepšování trhu práce a zvýraznilo by výpadky dodavatelskoodběratelských řetězců. 

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Komentáře Powella zvýrazňují nebezpečí inflace. Guvernér ale naznačil, že případné urychení zpřísňování monetární politiky může zabránit zhoršený koronavirový vývoj. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia