Makroekonomické a finanční události USA: Guvernér Fedu Powell byl prezidentem nominován do čela centrální banky do roku 2026, rozhodne Senát

Makroekonomický zpravodaj
  |  
22.11.2021
  |  
Josef Kvarda
Guvernér centrální banky Spojených států amerických, Federálního rezervního systému, Jerome Powell byl prezidentem Joe Bidenem nominován do čela Fed pro další 4-leté období od roku 2022 do roku 2026. Guvernérem tak bude i nadále za předpokladu, že jej potvrdí Senát, horní komora Kongresu. Víceguvernérkou Fedu má být pro příští 4 roky hlavní konkurentka Powella Lael Brainardová. Powell v posledních měsících zastával opatrnější názor případného útlumu ultraexpanze monetární politiky s tím, že zvyšování úrokových sazeb není aktuální ani v roce 2022 kvůli trvající oslabení zaměstnanosti koronavirovou pandemií a to i přes momentálně zvýšenou inflaci. Powell ale ovšem v posledních komentářích naznačil názorový posun k dřívějšímu zvýšení úrokových sazeb tím, že připustil, že by trh práce mohl dosáhnout plnou zaměstnanost již příští rok.

Prezident Biden Powella vybral především za úspěšnou ultraexpanzivní reakci monetární politiky na začínající koronavirovou pandemii v prvním pololetí roku 2020. Někteří Powella chválí za novou strategii monetární politiky Fedu čelící dlouhodobě nízké inflaci z roku 2020 akcentující rovněž inkluzi a širší záběr trhu práce.  “Zatímco je toho víc, co je třeba udělat, během posledních 10 měsíců jsme v případě návratu Američanů do práce a rozjetí ekonomiky dosáhli významného pokroku,” popsal Biden v komentářích emailovaných reportérům. “Tento úspěch je dokladem hospodářského programu, který provádím a rozhodné akce, kterou Fed podnikl.” 

Biden, prezident za Demokratickou stranu, nominací Powella, jinak člena Republikánské strany, pokračuje v nadstranické prezidentské praxi zajištění kontinuity vedení centrální banky bez ohledu na posun kyvadla politického těžiště Bílého domu resp. Kongresu. 

Taky proto se Biden nakonec rozhodl pro osvědčené sportovní pravidlo velící v případě úspěchů neměnit vítěznou sestavu. “Fundamentálně pokud chceme pokračovat v ekonomickém úspěchu tohoto roku, potřebujeme stabilitu a nezávislost Fedu - a já mám plnou důvěru po zkoušce ohněm poslendích 20 měsíců, že guvernér Powell a doktorka Brainardová poskytnou silné vedení, které naše země potřebuje,” vysvětlil Biden v prohlášení. 

Nominace Powella nebyla jistá. Biden poté, co se znelíbil Bidenově prezidentském předchůdci Donaldu Trumpovi kvůli zvyšování úrokových sazeb před vypuknutím pandemie zvažoval Brainardovou hlavně kvůli kritice Powella progresivním křídlem Demokratické strany. Alexandria Ocasio-Cortezová v srpnu 2021 vyzvala Bidena k odstranění Powella kvůli “selhání omezení rizika, které změna klimatu vytváří finančnímu systému”. Senátorka Massachusetts a neúspěšná kandidátka v primárních prezidentských volbách Demokratické strany Elizabeth Warrenová v září 2021 zase guvernéra kritizovala za jeho politiku finanční regulace a nazvala ho “nebezpečným mužem, který má vést Fed”. Powell naopak rychle reagoval na aféru obchodů s akciemi dvou dnes již bývalých prezidentů regionálních Federálních rezervních bank během pandemie a tlaky po významnějších reformách briskním vydáním daleko přísnějších nových etických pravidel nejvýznamnějších představitelů Fedu. 

Podobné dilema leží i před Senátem, který nejtěsnější většinou jednoho hlasu víceprezidentky Kamaly Harrisové kontrolují demokraté a který je od posledních voleb velmi rozdělen. Někteří republikánští senátoři již znovujmenování Powella přivítali i přes těžkou kritiku Powella od guru republikánů Trumpa. 

Finanční trhy na rozhodnutí Bidena reagovaly posílením akcií a výnosů státních dluhopisů USA a taky dolaru.

 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia