Makroekonomické a finanční události USA: Fed dle očekávání zvýšil cíl hlavní úrokové sazby o 25 bps a naznačil jeho další zvyšování i redukci cenných papírů

Makroekonomický zpravodaj
  |  
17.03.2022
  |  
Josef Kvarda
Federální rezervní systém, centrální banka Spojených států amerických, dle očekávání zvýšila cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate o 0,25 procentního bodu na 0,25 - 0,5 %. V komentáři potvrdila jeho další zvyšování. Fed rovněž čeká redukci cenných papírů koupených v rámci kvantitativního uvolňování, jež bylo v únoru ukončeno. V makroekonomických projekcích Fed hlavně v reakci na válku na Ukrajině snížil projekce ekonomického růstu. Centrální banka rovněž podstatně zvýšila výhled zvyšování úrokových sazeb v tomto roce. Rozhodnutí a komentáře nepřekvapují. S trvaleji silnou inflací Fed a s přibližným naplněním svého cíle plné zaměstnanosti zpřísňuje monetární politiku. Ukrajinská krize přestože podle Fed sníží ekonomický růst rovněž krátkodobě zvyšuje tlak na zvýšení inflace. Poslední výsledky inflace naznačovaly i možnost, že by Fed mohl zpřísnit monetární politiku více. To se ale nestalo. I když centrální banka zahájila zvyšování úrokových sazeb včetně blízkého startu redukce cenných papírů, zpřísnění není razantní a spíše je směřováno na dobu horizontu monetární politiky, až poleví aktuální silná inflační vlna a ekonomika by měla být v rovnovážnějším postavení trhu práce, výkonu i inflace.

USA: Rozhodnutí Fed monetární politiky včetně cíle své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate

Skutečnost: 0,25 - 0,5 %
Očekávání:  0,25 - 0,5 %
Předchozí:   0 - 0,25 %

Rozbor, důležité komentáře: Jeden bankéř, James Bullard hlasoval pro zvýšení o 50 bps. 

V komentáři potvrdila jeho další zvyšování. Fed rovněž čeká redukci cenných papírů koupených v rámci kvantitativního uvolňování, jež bylo v únoru ukončeno. 

V makroekonomických projekcích Fed hlavně v reakci na válku na Ukrajině snížil projekce ekonomického růstu. Centrální banka rovněž podstatně zvýšila výhled zvyšování úrokových sazeb v tomto roce. 

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Rozhodnutí a komentáře nepřekvapují. S trvaleji silnou inflací Fed a s přibližným naplněním svého cíle plné zaměstnanosti zpřísňuje monetární politiku. Ukrajinská krize přestože podle Fed sníží ekonomický růst rovněž krátkodobě zvyšuje tlak na zvýšení inflace. Poslední výsledky inflace naznačovaly i možnost, že by Fed mohl zpřísnit monetární politiku více. To se ale nestalo. I když centrální banka zahájila zvyšování úrokových sazeb včetně blízkého startu redukce cenných papírů, zpřísnění není razantní a spíše je směřováno na dobu horizontu monetární politiky, až poleví aktuální silná inflační vlna a ekonomika by měla být v rovnovážnějším postavení trhu práce, výkonu i inflace. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia