Makroekonomické a finanční události USA: Fed dle očekávání úr. sazby nezměnil, zahajuje redukci kvantitativního uvolňování

Makroekonomický zpravodaj
  |  
03.11.2021
  |  
Josef Kvarda
Federální rezervní systém, centrální banka Spojených států amerických, dle očekávání nezměnil cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate 0 - 0,25 %. Podle očekávání zahajuje redukci nákupu cenných papírů, tedy kvantitativního uvolňování a to v měsíčním objemu 10 mld. USD státních dluhopisů USA a 5 mld. USD hypotékami jištěných cenných papírů. V listopadu tak Fed bude kupovat státní dluhopisy již pouze za 70 mld. USD (místo dosud kupovaného objemu 80 mld. USD) a hypotékami jištěné cenné papíry již jen za 35 mld. USD (místo dosud kupovaného objemu 40 mld. USD). V prohlášení Fed dále zmínil vzestup inflace, opakoval však rétoriku, že růst inflace je dočasný. Redukce kvantitativního uvolňování odpovídá očekávání trhu i nástinu redukce ze zápisu k rozhodnutí monetární politiky 21. - 22.9. tak, aby program kvantitativního uvolňování, pokud ekonomický vývoj bude odpovídat očekávání, byl uzavřen do léta 2022 a centrální banka si uvolnila ruce pro případné zvyšování úrokových sazeb. Na tento jev ale bankéři mají rozdílné názory, přesto poslední zářijové zasedání naznačilo většinovou preferenci zvyšování cíle hlavní úrokové sazby již příští rok. Celkově se tak rozhodnutí a komentáře Fedu obešly bez většího překvapení.

USA: Rozhodnutí Fed monetární politiky včetně cíle své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate

Skutečnost: 0 - 0,25 %
Očekávání:  0 - 0,25 %
Předchozí:   0 - 0,25 %

Federální rezervní systém, centrální banka Spojených států amerických, dle očekávání nezměnil cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate 0 - 0,25 %. Podle očekávání zahajuje redukci nákupu cenných papírů, tedy kvantitativního uvolňování a to v měsíčním objemu 10 mld. USD státních dluhopisů USA a 5 mld. USD hypotékami jištěných cenných papírů. V listopadu tak Fed bude kupovat státní dluhopisy již pouze za 70 mld. USD (místo dosud kupovaného objemu 80 mld. USD) a hypotékami jištěné cenné papíry již jen za 35 mld. USD (místo dosud kupovaného objemu 40 mld. USD). V prohlášení Fed dále zmínil vzestup inflace, opakoval však rétoriku, že růst inflace je dočasný. Redukce kvantitativního uvolňování odpovídá očekávání trhu i nástinu redukce ze zápisu k rozhodnutí monetární politiky 21. - 22.9. tak, aby program kvantitativního uvolňování, pokud ekonomický vývoj bude odpovídat očekávání, byl uzavřen do léta 2022 a centrální banka si uvolnila ruce pro případné zvyšování úrokových sazeb. Na tento jev ale bankéři mají rozdílné názory, přesto poslední zářijové zasedání naznačilo většinovou preferenci zvyšování cíle hlavní úrokové sazby již příští rok. Celkově se tak rozhodnutí a komentáře Fedu obešly bez většího překvapení.

 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia