Makroekonomické a finanční události události USA: Zápis Fedu zasedání monetární politiky 25. - 26.1 výrazněji nepřekvapil

Makroekonomický zpravodaj
  |  
17.02.2022
  |  
Josef Kvarda
Zápis Fedu zasedání monetární politiky včetně úrokových sazeb a nákupu dluhopisů 25. - 26.1 příliš nepřekvapil. Dokument zaujal silným dopadem koronavirové varianty omikron na odvětví citlivá na sociální kontakt (doprava, ubytovací a stravovací služby, služby volného času apod.). Firmy podle zápisu jsou schopné ve velké míře přenášet silný růst cen vstupů na své zákazníky. Podle zápisu rovněž řada bankéřů rovněž uváděla, že nakoupené dluhopisy během koronavirové pandemie v rámci kvantitativního uvolňování mohou být z bilance Fedu redukovány později během tohoto roku. Komentáře Fedu nepřekvapují. Potvrzují silné inflační tlaky a při téměř plné zaměstnanosti i plnou orientaci Fedu k razantnímu zvyšování úrokových sazeb již tento rok.

Zápis Fedu zasedání monetární politiky včetně úrokových sazeb a nákupu dluhopisů 25. - 26.1 (Federální rezervní systém, centrální banka Spojených států amerických, dle očekávání nezměnil cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate 0 - 0,25 %. V komentáři ale nově potvrdila jeho brzké zvyšování. Centrální banka rovněž potvrdila zrychlený útlum nákupu cenných papírů, tedy kvantitativního uvolňování oznámený po předchozím zasedání monetární politiky 14. - 15. prosince (v měsíčním objemu 20 mld. USD státních dluhopisů USA a 10 mld. USD hypotékami jištěných cenných papírů). V únoru tak Fed bude kupovat státní dluhopisy již pouze za 20 mld. USD a hypotékami jištěné cenné papíry již jen za 10 mld. USD, v obou případech půjde o poslední nákup. Rozhodnutí a komentáře nepřekvapují. S trvaleji silnou inflací Fed se zvyšováním  úrokových sazeb dosud čeká pouze na naplnění svého cíle plné zaměstnanosti. Nyní signalizuje, že tento cíl je blízko svého splnění.)

Rozbor, důležité komentáře: Zápis Fedu příliš nepřekvapil. Dokument zaujal silným dopadem koronavirové varianty omikron na odvětví citlivá na sociální kontakt (doprava, ubytovací a stravovací služby, služby volného času apod.). Firmy podle zápisu jsou schopné ve velké míře přenášet silný růst cen vstupů na své zákazníky. Podle zápisu rovněž řada bankéřů rovněž uváděla, že nakoupené dluhopisy během koronavirové pandemie v rámci kvantitativního uvolňování mohou být z bilance Fedu redukovány později během tohoto roku.

Hodnocení: Komentáře Fedu nepřekvapují. Potvrzují silné inflační tlaky a při téměř plné zaměstnanosti i plnou orientaci Fedu k razantnímu zvyšování úrokových sazeb již tento rok. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia