Makroekonomické a finanční události eurozóny: Prezidentka ECB Lagardeová nepřekvapila, potvrdila útlum monetární ultraexpanze

Makroekonomický zpravodaj
  |  
28.06.2022
  |  
Josef Kvarda
Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová ve vystoupení na fóru ECB nepřekvapila. Rekapitulovala a vysvětlovala závěry posledního zasedání monetární politiky 9.6. ECB pokračuje v utahování stále ultraexpanzivní monetární politiky, když nyní uzavírá kvantitativní uvolňování a od července chce zvyšovat úrokové sazby kvůli zvýšené inflaci.

Eurozóna: Vystoupení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové na téma Cenová stabilita a transmise politiky v eurozóně na Fóru ECB centrálních bank 2022 na téma Výzvy pro monetární politiku v rapidně měnícím se světě v Sintře (Portugalsko)

Rozbor, důležité komentáře: Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová ve vystoupení na fóru ECB nepřekvapila. Rekapitulovala a vysvětlovala závěry posledního zasedání monetární politiky 9.6. 

Lagardeová upozornila na možnost setrvání domácích inflačních tlaků. “Za prvé, inflace se začíná zakořeňovat v sektoru služeb, což nejtrvalejší součást inflace a má větší váhu než zboží. Za druhé, nezaměstnanost eurozóny je na rekordním minimu, nedostatky prascovní síly jsou sektorově plošné a indikátory poptávky po pracovní síle zůstávají silné. Toto utahování trhu společně s efektem dohánění spuštěným vysokoinflačním prostředím naznačuje, že se zvýší růst mezd. Naše poslední předpovědi vidí růst mezd nad 4 % v letech 2022 a 2023 a 3,7 % v roce 2024 - téměř dvojnásobek historického průměru před (koronavirovou) pandemií,” řekla.  

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová ve vystoupení na fóru ECB nepřekvapila. Rekapitulovala a vysvětlovala závěry posledního zasedání monetární politiky 9.6. ECB pokračuje v utahování stále ultraexpanzivní monetární politiky, když nyní uzavírá kvantitativní uvolňování a od července chce zvyšovat úrokové sazby kvůli zvýšené inflaci. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia