Makroekonomické a finanční události eurozóna: Prezidentka ECB Lagardeová s optimismem ekonomického růstu eurozóny

Makroekonomický zpravodaj
  |  
21.06.2022
  |  
Josef Kvarda
Prezidentka Evropská centrální banky Christine Lagardeová ve vystoupení v Evropským parlamentu naznačila optimistický výhled ekonomického růstu eurozóny. ECB tento rok pokračuje v útlumu ultraexpanze monetární politiky. K 30.6. uzavírá dlouhodobý program kvantitativního uvolňování a od července po více než 11 letech banka hlásí zahájení cyklu zvyšování úrokových sazeb.

Eurozóna: Vystoupení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové v Hospodářském a měnovém výboru Evropského parlamentu v Bruselu

Rozbor, důležité komentáře: Čeká se, že překážky vysokých cen nákladů energií, zhoršení směnných relací, větší nejistota a nepříznivý dopad vysoké inflace na disponibilní příjmy postupně oslabí. V důsledku toho poslední projekce ECB vidí růst ekonomiky v roce 2022 2,8 % a v letech 2023 a 2024 2,1 %.  V ekonomice jsou podmínky, pokračování jejího růstu a oživení. 

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Prezidentka Evropská centrální banky Christine Lagardeová ve vystoupení v Evropským parlamentu naznačila optimistický výhled ekonomického růstu eurozóny. ECB tento rok pokračuje v útlumu ultraexpanze monetární politiky. K 30.6. uzavírá dlouhodobý program kvantitativního uvolňování a od července po více než 11 letech banka hlásí zahájení cyklu zvyšování úrokových sazeb.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia