Makroekonomické a finanční události eurozóna: Prezidentka ECB Lagardeová opakovala rétoriku útlumu kvantitativního uvolňování a stagnace úrokových sazeb

Makroekonomický zpravodaj
  |  
06.12.2021
  |  
Josef Kvarda
Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová komentáři na konferenci agentury Reuters nepřekvapila. Opakovala výhled poklesu inlface příští rok stejně jako názor uzavření pandemické části kvantitativního uvolňování a stagnace úrokových sazeb příští rok. Na nadcházejícím zasedání Evropské centrální banky 16.12. budou řešeny právě programy kvantitativmího uvolňování. Konsensus bankéřů směřuje k jejich redukci. Úrokové sazby v roce 2022 pravděpodobně zůstanou na nule.

Eurozóna: Interview prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové na konferenci Reuters NEXT

Rozbor, důležité komentáře

Inflace: Lagardeová potvrdila svůj umírněný pohled k inlfaci. Řekla, že inflace již možná minula svůj vrchol. Podle ní na rozdíl od Spojených států amerických trh práce Evropy má stále spoustu rezerv s tím jak nezaměstnanost zůstává vysoká. “Vidím inflační profil vypadající jako kopec. Ten nakonec klesne. Máme pevný názor a jsem si jistá, že inflace v roce 2022 klesne."

Koronavirová mutace omikron: Prezidentka snížila význam nového koronavirového druhu. "Měli bychom být pozorní, na druhou stranu adaptovali jsme se na předchozí druhy koronaviru. Současnou vlnu v eurozóně jsme již zapracovali v našem nepříznivém scénáři."

Monetární politika: Lagardeová pevně odmítla odklad rozhodnutí monetární politiky na začátek roku 2022 (vzhledem k zvýšeným nejistotám), které by mohlo přinést více jistoty k ekonomickému růstu a inflaci. Prezidentka zopakovala svoje nedávné komentáře, že část kvantitativního uvolňování aktivovaného k řešení koronavirové pandemie by měla skončit a taky, že úrokové sazby by se příští rok neměly zvyšovat. 

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Komentáře prezidentky nepřekvapují. Opakovala výhled poklesu inlface příští rok stejně jako názor uzavření pandemické části kvantitativního uvolňování a stagnace úrokových sazeb příští rok. Na nadcházejícím zasedání Evropské centrální banky 16.12. budou řešeny právě programy kvantitativmího uvolňování. Konsensus bankéřů směřuje k jejich redukci. Úrokové sazby v roce 2022 pravděpodobně zůstanou na nule. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia