Makroekonomické a finanční události eurozóna: Prezidentka ECB Lagardeová komentáři nepřekvapila

Makroekonomický zpravodaj
  |  
25.07.2022
  |  
Josef Kvarda
Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová komentáři ve svém blogu nepřekvapila. ECB potvrzuje vhodnost dalšího zvyšování úrokových sazeb. Monetární politika v roce 2022 zůstane ultraexpanzivní, byť značně méně, než letos a loni. O jejím dalším směru rozhodne tendence inflace, který je značně nejistý.

Eurozóna: Blog prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové

Rozbor, důležité komentáře: Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová komentáři ve svém blogu nepřekvapila.

Vyjádřila přesvědčení, že se inflace eurozóny vrátí k cíli banky 2 %. Vysvětlila rovněž červencové zvýšení úrokových sazeb. Přestože podle Lagardeové ECB mnoho inflace nemůže ovlivnit, banka může zajistit, aby inflace nebyla vysoká trvale. To by se mohlo stát, pokud by se cenové růsty šířily ekonomikou a lidé by začali čekat vyšší inflaci v budoucnu. Pak by podle prezidentky mohlo dojít k spirále mzdy - ceny, která historicky vedla k tomu, že se inflace dostala mimo kontrolu. 

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky:Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová komentáři ve svém blogu nepřekvapila.

ECB potvrzuje vhodnost dalšího zvyšování úrokových sazeb. Monetární politika v roce 2022 zůstane ultraexpanzivní, byť značně méně, než letos a loni. O jejím dalším směru rozhodne tendence inflace, který je značně nejistý.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia