Makroekonomické a finanční události eurozóna: Prezidentka ECB Lagardeová hovořila o strategické autonomii a s ní spojených investicích

Makroekonomický zpravodaj
  |  
30.03.2022
  |  
Josef Kvarda
Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová komentáři na Kypru nepřekvapila. Prezidentka hovořila o nástrojích Evropy řešení Ukrajinské krize. Mimo jiné zmínila přístup “strategické autonomie”, tedy vyvázání ze závislosti na externích zdrojích energie a komponentů strategických produkcí včetně cílů Evropské unie, zdvojnásobení podílu Evropy na globálním trhu produkce polovodičů na 20 % do roku 2030 a snížení poptávky po fosilních palivech Ruské federace a podpora vlastní energetické bezpečnosti diverzifikací dodávek kapalného zemního plynu (LNG) a investicemi do čistých energií. Zmínila způsoby mobilizace investic. Investice mají být podle Francouzky realizovány jednak Fondem příští generace Evropské unie (750 mld. EUR) zahrnují veřejné investice příštích let, přičemž 37 % z nich má směřovat do zelené transformace. Dalším nástrojem má být mobilizace soukromého kapitálu Evropy. Vzhledem k tomu, že kapitálové trhy Evropy jsou stále fragmentovány podle hranic států Evropy, než že by se rozpínaly kontinentem. Proto se Lagardeová domnívá, že unie kapitálových trhů - projekt integrace kapitálových trhů Evropy - se stala důležitější než kdy předtím. ECB i přes náraz Ukrajinské krize potvrdila trajektorii redukce ultraexpanze monetární politiky v podobě nákupů cenných papírů.

Eurozóna: Vystoupení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové na téma Hledání odolnosti v časech nejistoty na události organizované centrální bankou Kypru v Nikósii

Rozbor, důležité komentáře: Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová komentáři na Kypru nepřekvapila. 

Prezidentka hovořila o nástrojích Evropy řešení Ukrajinské krize. Mimo jiné zmínila přístup “strategické autonomie”, tedy vyvázání ze závislosti na externích zdrojích energie a komponentů strategických produkcí včetně cílů Evropské unie, zdvojnásobení podílu Evropy na globálním trhu produkce polovodičů na 20 % do roku 2030 a snížení poptávky po fosilních palivech Ruské federace a podpora vlastní energetické bezpečnosti diverzifikací dodávek kapalného zemního plynu (LNG) a investicemi do čistých energií. Zmínila způsoby mobilizace investic. 

Investice mají být podle Francouzky realizovány jednak Fondem příští generace Evropské unie (750 mld. EUR) zahrnují veřejné investice příštích let, přičemž 37 % z nich má směřovat do zelené transformace. Dalším nástrojem má být mobilizace soukromého kapitálu Evropy. Vzhledem k tomu, že kapitálové trhy Evropy jsou stále fragmentovány podle hranic států Evropy, než že by se rozpínaly kontinentem. Proto se Lagardeová domnívá, že unie kapitálových trhů - projekt integrace kapitálových trhů Evropy - se stala důležitější než kdy předtím. 

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová komentáři na Kypru nepřekvapila. Prezidentka hovořila o nástrojích Evropy řešení Ukrajinské krize. Mimo jiné zmínila přístup “strategické autonomie”, tedy vyvázání ze závislosti na externích zdrojích energie a komponentů strategických produkcí včetně cílů Evropské unie, zdvojnásobení podílu Evropy na globálním trhu produkce polovodičů na 20 % do roku 2030 a snížení poptávky po fosilních palivech Ruské federace a podpora vlastní energetické bezpečnosti diverzifikací dodávek kapalného zemního plynu (LNG) a investicemi do čistých energií. Zmínila způsoby mobilizace investic. 

ECB i přes náraz Ukrajinské krize potvrdila trajektorii redukce ultraexpanze monetární politiky v podobě nákupů cenných papírů. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia