Makroekonomické a finanční události eurozóna: Podle prezidentky ECB Lagardeové kvantitativního uvolňování bude uzavřeno k začátku třetího čtvrtletí, se stagflací ECB nepočítá

Makroekonomický zpravodaj
  |  
10.05.2022
  |  
Josef Kvarda
Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová říká, že kvantitativního uvolňování bude uzavřeno k začátku třetího čtvrtletí. K poslednímu rozhodnutí monetární politiky 14.4. (na kterém úrokové sazby změněny nebyly) ECB ukončení nákupů cenných papírů přiblížila k třetímu čtvrtletí. Stagflace (stagnující ekonomika spojená s vysokou inflací) není hlavním scénářem ECB. Komentáře Lagardeové potvrzují rychlejší útlum ultraexpanze monetární politiky. Důvodem je již rok trvající zesílená inflace včetně jádrové inflace bez cen potravin, energií, alkoholických a tabákových produktů.

Eurozóna: Rozhovor prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové pro slovinský deník Delo

Rozbor, důležité komentáře: Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová říká, že kvantitativního uvolňování bude uzavřeno k začátku třetího čtvrtletí. 

Stagflace (stagnující ekonomika spojená s vysokou inflací) není hlavním scénářem ECB. Ačkoliv by neobyčejná míra nejistoty mohla znamenat kombinaci poklesu růstu ekonomiky při vysoké inflaci, současná situace nemůže být srovnávána s rokem 1970. Tehdy pokles ekonomického růstu po první ropném šoku byl značný - 8 procentních bodů - a inflace byla vyšší než dnes. Navíc tehdy růsty mezd v odpovědi na inflaci sytily cenový růst. Nyní to nevidíme. 

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová říká, že kvantitativního uvolňování bude uzavřeno k začátku třetího čtvrtletí. K poslednímu rozhodnutí monetární politiky 14.4. (na kterém úrokové sazby změněny nebyly) ECB ukončení nákupů cenných papírů přiblížila k třetímu čtvrtletí. Stagflace (stagnující ekonomika spojená s vysokou inflací) není hlavním scénářem ECB. 

Komentáře Lagardeové tak potvrzují rychlejší útlum ultraexpanze monetární politiky. Důvodem je již rok trvající zesílená inflace včetně jádrové inflace bez cen potravin, energií, alkoholických a tabákových produktů. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia