Makroekonomické a finanční události eurozóna: ECB dle očekávání úrokové sazby nezměnila, zmírnila kvantitativní uvolňování a naznačila jen dočasně zvýšenou inflaci

Makroekonomický zpravodaj
  |  
13.09.2021
  |  
Josef Kvarda
Evropská centrální banka podle očekávání nezměnila své hlavní úrokové sazby. Zmírnila ale tempo kvantitativního uvolňování. Na druhou stranu naznačila, že růst inflace bude v eurozóně dočasný a proto se banka rozhodla ponechat celkový rámec kvantitativního uvolňování beze změny. Hlavní úr. sazba hlavních refinančních operací ECB tak zůstala nulová. Nulové úr. sazby dle ECB zůstanou do doby, než se inflace včetně její podkladové složky v projekcích přiblíží cíli inflace banky, tj. těsně pod 2,0 %. Banka dále potvrdila rámec objemu kvantitativního uvolňování spojeného s koronakrizí (PEPP) 1,85 bil. EUR a jeho minimální platnost do konce března 2022. Banka rovněž potvrdila jiné programy kvantitativního uvolňování, posilování likvidity a obecně monetární expanze. Banka dle očekávání potvrdila pokračování ultraexpanzivní monetární politiky s tím, že úrokové sazby zůstanou dlouhodobě nízké, tedy nulové.

Eurozóna: Rozhodnutí ECB úrokových sazeb (hlavní úroková sazba hlavních refinančních operací)

Skutečnost:  0,0 %
Očekávání:   0,0 %
Předchozí:    0,0 %

Eurozóna: Rozhodnutí ECB úrokových sazeb (depozitní úroková sazba)

Skutečnost: - 0,5 %
Očekávání:  - 0,5 %
Předchozí:   - 0,5 %

Eurozóna: Rozhodnutí ECB úrokových sazeb (mezní úvěrová úroková sazba)

Skutečnost:  0,25 %
Očekávání:   
Předchozí:    0,25 %

Evropská centrální banka podle očekávání nezměnila své hlavní úrokové sazby. Zmírnila ale tempo kvantitativního uvolňování. Na druhou stranu naznačila, že růst inflace bude v eurozóně dočasný a proto se banka rozhodla ponechat celkový rámec kvantitativního uvolňování beze změny. Hlavní úr. sazba hlavních refinančních operací ECB tak zůstala nulová. Nulové úr. sazby dle ECB zůstanou do doby, než se inflace včetně její podkladové složky v projekcích přiblíží cíli inflace banky, tj. těsně pod 2,0 %. Banka dále potvrdila rámec objemu kvantitativního uvolňování spojeného s koronakrizí (PEPP) 1,85 bil. EUR a jeho minimální platnost do konce března 2022. Banka rovněž potvrdila jiné programy kvantitativního uvolňování, posilování likvidity a obecně monetární expanze. Banka dle očekávání potvrdila pokračování ultraexpanzivní monetární politiky s tím, že úrokové sazby zůstanou dlouhodobě nízké, tedy nulové. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro stabilní rozvoj vašeho podnikání