Makroekonomické a finanční události eurozóna: ECB dle očekávání úrokové sazby nezměnila, potvrdila zmírnění kvantitativního uvolňování a jen dočasně zvýšenou inflaci

Makroekonomický zpravodaj
  |  
09.12.2021
  |  
Josef Kvarda
Evropská centrální banka podle očekávání nezměnila své hlavní úrokové sazby. Potvrdila zmírnění tempa kvantitativního uvolňování ze zářijového zasedání monetární politiky. Na druhou stranu opakovala, že růst inflace bude v eurozóně dočasný. Hlavní úr. sazba hlavních refinančních operací ECB tak zůstala nulová. Banka dále potvrdila rámec objemu kvantitativního uvolňování spojeného s koronakrizí (PEPP) 1,85 bil. EUR a jeho minimální platnost do konce března 2022. Banka rovněž potvrdila jiné programy kvantitativního uvolňování, posilování likvidity a obecně monetární expanze. Banka dle očekávání potvrdila pokračování ultraexpanzivní monetární politiky s tím, že úrokové sazby zůstanou dlouhodobě nízké, tedy nulové.

Eurozóna: Rozhodnutí ECB úrokových sazeb (hlavní úroková sazba hlavních refinančních operací)

Skutečnost:  0,0 %
Očekávání:   0,0 %
Předchozí:    0,0 %

Eurozóna: Rozhodnutí ECB úrokových sazeb (depozitní úroková sazba)

Skutečnost: - 0,5 %
Očekávání:  - 0,5 %
Předchozí:   - 0,5 %

Eurozóna: Rozhodnutí ECB úrokových sazeb (mezní úvěrová úroková sazba)

Skutečnost:  0,25 %
Očekávání:   
Předchozí:    0,25 %

Evropská centrální banka podle očekávání nezměnila své hlavní úrokové sazby. Potvrdila zmírnění tempa kvantitativního uvolňování ze zářijového zasedání monetární politiky. Na druhou stranu opakovala, že růst inflace bude v eurozóně dočasný. Hlavní úr. sazba hlavních refinančních operací ECB tak zůstala nulová. Banka dále potvrdila rámec objemu kvantitativního uvolňování spojeného s koronakrizí (PEPP) 1,85 bil. EUR a jeho minimální platnost do konce března 2022. Banka rovněž potvrdila jiné programy kvantitativního uvolňování, posilování likvidity a obecně monetární expanze. Banka dle očekávání potvrdila pokračování ultraexpanzivní monetární politiky s tím, že úrokové sazby zůstanou dlouhodobě nízké, tedy nulové. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia