Makroekonomické a finanční události ČR: Výhled úrokových sazeb míří svižně na sever

Makroekonomický zpravodaj
  |  
25.10.2021
  |  
Josef Kvarda
ČNB bude pokračovat ve zvyšování úr. sazeb a to spíše rychleji vzhledem k inflačním rizikům (přehřívání ekonomiky, trhu práce, nemovitostí), navíc se zdá, že banka chce vyššími sazbami právě řešit nemovitostní bublinu, o níž opakovaně hovoří. Předpokládáme, že ČNB bude úr. sazby spíše silněji (50 bps/zasedání) zvyšovat min. do prvního čtvrtletí 2022 a to možná až k 3 %, tedy celkově o 150 bps nad současnou hladinu 2týdenní repo sazby (1,5 %). Hypoteční sazby by se tak mohly adekvátně zvýšit o 100 - 150 bps.

Guvernér Jiří Rusnok před pár dny pro Český rozhlas Radiožurnál a Český rozhlas Plus řekl, že na konci roku bude hlavní úroková sazba min. o půl procentního bodu výše (momentálně po zvýšení 30.9. je 1,5 %). Ve stejném vystoupení naznačil, že by úrokové sazby měly být výrazně vyšší. 

Do konce roku chybí ještě dvě zasedání (4.11. a v prosinci) a on s dalšími 5 členy bankovní rady (která je 7-členná) hlasoval na posledním zasedání (30.9.) pro zvýšení 75 bps kvůli tomu, aby se ČNB dostala rychle se sazbami před inflaci. Ve stejném vystoupení (pro Čro) řekl, úr. sazby jsou nepřiměřeně nízko (vůči inflačnímu cíli 2 %) i vzhledem k vyšší predikované inflaci (kulminaci až 5 - 6 %, predikce důležitějšího průměru zatím není známa). Vzhledem k inflačním rizikům (přehřívání ekonomiky, trhu práce, nemovitostí) ČNB není ráda, že jsou v ekonomice záporné sazby (tj. nominální bez inflace) při předpokládaném vývoji inflace a tomu, že hlavní úroková sazba 1,5 % a hypoteční sazby 2,5 - 3 %. 

Na příštím zasedání už guvernér avizoval, že se inflační projekce posune výrazně výš a bude z pohledu vývoje úrokových sazeb hodně záležet kam. ČNB počítá, že inflace začne klesat od druhého pololetí 2022, důležité ovšem je to, kde se podle ní inflace dlouhodobě ustálí a podle tohoto výhledu doladí cílovou úroveň úrokových sazeb. Z tohoto pohledu je důležité a dost indikativní, co řekl v posledním rozhovoru pro E15, kde poznamenal, že ČNB bude ráda, když se inflace vrátí k 2 - 3 %. Projekce by se mohla nacházet někde kolem 3 %. Tzn, že by banka mohla navyšovat úr. sazby až k 4 %. Předpokládáme, že až na tuto hladinu to nedojde, že inflace se sníží dříve a více, nicméně ČNB může úrokové sazby zvyšovat klidně min. do prvního kvartálu 2022 v tempech cca 50 bps/zasedání a to počínaje nadcházejícím zasedáním 4.11. někam k 3 %.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia