Makroekonomické a finanční události ČR: Podle guvernéra ČNB Rusnoka ČR a EU hrozí hospodářské recese

Makroekonomický zpravodaj
  |  
21.03.2022
  |  
Josef Kvarda
Guvernér České národní banky Jiří Rusnok čeká, že se česká i unijní ekonomika mohou kvůli kombinaci války na Ukrajině a koronavirové pandemie dostat do ekonomické recese. Inflace by ale podle něj ve druhém pololetí oslabit. “Růst se může dramaticky snížit. Na konci roku budeme rádi za černou nulu,” uvedl bankéř v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Rusnok ale přidal, že jde pouze o jeho soukromý názor. ČNB ještě novou prognózu vývoje hrubého domácího produktu nemá. V roce 2020 kvůli pandemii HDP propadl 5,8 %. Rok poté vzrostl 3,3 %. Krátce před invazí Ruské federace na Ukrajině poslední odhad ČNB viděl letošní růst ekonomiky 3 %. Inflace ČR by v pololetí mohla zase zrychlit k 13 %. Od té doby ale Rusnok čeká její pozvolný návrat. Guvernér nedávno uvedl, že ČNB má již prudký růst úrokových sazeb již za sebou a předmětem zasedání bankovní rady centrální banky bude již jen menší zvýšení úrokových sazeb.

ČR: Komentáčře guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka v České televizi v pořadu Otázky Václava Moravce

Rozbor, důležité komentáře: Guvernér České národní banky Jiří Rusnok čekí, že se česká i unijní ekonomika mohou kvůli kombinaci války na Ukrajině a koronavirové pandemie dostat do ekonomické recese. Inflace by ale podle něj ve druhém pololetí oslabit. “Růst se může dramaticky snížit. Na konci roku budeme rádi za černou nulu,” uvedl bankéř. Rusnok ale přidal, že jde pouze o jeho soukromý názor. Inflace ČR by v pololetí mohla podle Rusnoka zase zrychlit k 13 %. Od té doby ale Rusnok čeká její pozvolný návrat. 

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: ČNB ještě novou prognózu vývoje hrubého domácího produktu nemá. V roce 2020 kvůli pandemii HDP propadl 5,8 %. Rok poté vzrostl 3,3 %. Krátce před invazí Ruské federace na Ukrajině poslední odhad ČNB viděl letošní růst ekonomiky 3 %. Guvernér nedávno uvedl, že ČNB má již prudký růst úrokových sazeb již za sebou a předmětem zasedání bankovní rady centrální banky bude již jen menší zvýšení úrokových sazeb. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia