Makroekonomické a finanční události ČR: Nastupující guvernér ČNB Michl říká, že by ČNB měla držet úrokové sazby proti normálu výše

Makroekonomický zpravodaj
  |  
23.06.2022
  |  
Josef Kvarda
Nastupující guvernér České národní banky Aleš Michl říká, že by ČNB měla úrokové sazby udržovat výše proti normálu, aby zabránila přeměně současné spíše nákladové inflace na poptávkovou. ČNB razantně zvyšuje úrokové sazby kvůli stále velmi silné inflaci. Naposledy je zvýšila o 125 bps na zasedání 22.6. vůči očekávání trhu zvýšení o 100 bps. Od července Michl střídá Jiřího Rusnoka v čele ČNB, bankovní radu opouští spolu s Rusnokem i Tomáš Nidetzký a Vojtěch Benda, místo nich v radě zasednou Jan Frait, Eva Zamrazilová a Karina Kubelková, jejichž preference úrokových sazeb není zatím zcela známa. Přesto jejich zkušenosti, erudice a profil by měly potvrdit dobrý kredit ČNB pošramocený nezvládnutím současné inflační vlny, dílem i bublinu realitního trhu a v poslední době i kontroverzním jemnováním Aleše Michla do čela ČNB prezidentem Milošem Zemanem. Dokud se však nezastaví silný růst inflace resp. dokud nebude přesvědčivě klesat a nedostane se zpět pod kontrolu ČNB, banka pravděpodobně bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb.

ČR: Rozhovor nastupujícího guvernéra České národní banky Aleše Michla pro týdeník Ekonom

Rozbor, důležité komentáře: Michl řekl, že  by ČNB měla úrokové sazby udržovat výše proti normálu, aby zabránila přeměně současné spíše nákladové inflace na poptávkovou. "Nákladová inflace ekonomikou prostě proletí a nikdo na světě s tím nic nezmůže. Česká národní banka by ji měla komunikovat jako výjimku z plnění inflačního cíle. Klíčem je, aby z toho nevznikla poptávková inflace,“ řekl nově jmenovaný guvernér ČNB. Další razantní zvyšování úrokových sazeb tak podle Michla dává smysl až v případě hrozící silné poptávkové inflace, tedy růstu cen, který vyvolává zvyšující se poptávka po zboží a službách. „Nyní je u nás ale ze dvou třetin inflace nákladová, dovezená - nedokážeme přes zvyšování sazeb snížit cenu elektřiny, plynu nebo benzinu,“ sdělil. 

Michl při svém jmenování guvernérem ČNB v polovině května uvedl, že na prvním zasedání bankovní rady ve své nové funkci navrhne v srpnu ponechání úrokových sazeb. Michl je odpůrcem současného cyklu zvyšování úrokových sazeb, v současné sedmičlenné bankovní radě je s dalším členem Oldřichem Dědkem v této preferenci v menšině již od počátku cyklu zvyšování úrokových sazeb od června 2021. Na každém zasedání ČNB hlasovali pro zachování úrokových sazeb, ostatních 5 radních vždy prosadili jejich zvyšování.

Výnos z devizových rezerv by podle Michla v budoucnu mohl pomáhat penzijnímu systému, který se bude podle očekávání prohlubovat kvůli stárnoucí populaci v České republice. „Těch 153 miliard eur našich devizových rezerv ke konci roku 2021 bylo 3811 miliard korun. Pokud by se na nich v příštích 100 letech dalo vydělat například v průměru pět a více procent ročně a ČNB by byla zisková, pak by se z dividendy dal financovat schodek penzijního systému,“ míní Michl a tento záměr označil za vizi.

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Nastupující guvernér České národní banky Aleš Michl říká, že by ČNB měla úrokové sazby udržovat výše proti normálu, aby zabránila přeměně současné spíše nákladové inflace na poptávkovou. ČNB razantně zvyšuje úrokové sazby kvůli stále velmi silné inflaci. Naposledy je zvýšila o 125 bps na zasedání 22.6. vůči očekávání trhu zvýšení o 100 bps. Od července Michl střídá Jiřího Rusnoka v čele ČNB, bankovní radu opouští spolu s Rusnokem i Tomáš Nidetzký a Vojtěch Benda, místo nich v radě zasednou Jan Frait, Eva Zamrazilová a Karina Kubelková, jejichž preference úrokových sazeb není zatím zcela známa. Přesto jejich zkušenosti, erudice a profil by měly potvrdit dobrý kredit ČNB pošramocený nezvládnutím současné inflační vlny, dílem i bublinu realitního trhu a v poslední době i kontroverzním jemnováním Aleše Michla do čela ČNB prezidentem Milošem Zemanem. Dokud se však nezastaví silný růst inflace resp. dokud nebude přesvědčivě klesat a nedostane se zpět pod kontrolu ČNB, banka pravděpodobně bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia