Makroekonomické a finanční události ČR: Nastupující člen bankovní rady ČNB Frait bude v srpnu zvažovat stagnaci nebo mírné zvýšení úrokových sazeb

Makroekonomický zpravodaj
  |  
28.07.2022
  |  
Josef Kvarda
Nastupující člen bankovní rady České národní banky Jan Frait řekl, že bude na příštím měnověpolitickém zasedání ČNB 4.8. zvažovat stagnaci nebo mírné zvýšení úrokových sazeb. Podle něj v posledních týdnech jsou signály více na straně opatrnosti s dalším zvyšováním úrokových sazeb. Frait rovněž naznačil, že úrokové sazby v blízké době klesat nebudou. Frait čeká, že inflace bude kulminovat na podzim, možná kolem 20 % poté, co zasáhla téměř téměř 30leté maximum 17,2 % v červnu. ČNB by však podle Fraita mohla být překvapena trvalejší inflací nebo silnější ekonomikou. Komentáře Fraita výhledu úrokových sazeb jsou blízké poznámkám nastupující víceguvernérky a členky bankovní rady Evy Zamrazilové. Centrální banka stále silně zvyšuje úrokové sazby vzhledem k silnému souběhu domácích a zahraničních cenových tlaků promítající se do domácí inflace, která je opakovaně výrazně silnější, než čeká centrální banka. ČNB spojuje dražší peníze vedle vysoké inflace i s přehřátým trhem nemovitostí. ČNB pokračuje v silném zvyšování úrokových sazeb s cílem dostat silnou inflaci pod kontrolu. Nové složení bankovní rady ovšem může pohled na boj s inflací a nastavování úrokových sazeb pozměnit. První komentáře nových členů bankovní rady ukazují, že by se celkový konsensus ČNB kvůli přece jen mohl stočit k preferenci nového guvernéra Michla stabilizace úrokových sazeb na vyšší úrovni vzhledem jinému pohledu nových členů bankovní rady ve srovnání s jejich předchůdci. A to i přes velmi silnou rekordní inflaci. Výhled inflace je ovšem značně nejistý (v posledních kvartálech velmi nemile překvapil). Vzhledem k tomu, že podle jeho vývoje se bude odvíjet další směr a dynamika úrokových sazeb, úrokové zatížení v dalších kvartálech je adekvátně zastřeno mlhou nejistoty.

ČR: Rozhovor nastupujícího člena bankovní rady České národní banky Jana Fraita pro agentury Reuters a Bloomberg

Rozbor, důležité komentáře

Úrokové sazby: Nastupující člen bankovní rady České národní banky Jan Frait řekl, že bude na příštím měnověpolitickém zasedání ČNB 4.8. zvažovat stagnaci nebo mírné zvýšení úrokových sazeb. Podle něj v posledních týdnech jsou signály více na straně opatrnosti s dalším zvyšováním úrokových sazeb. Frait rovněž naznačil, že úrokové sazby v blízké době klesat nebudou. 

Inflace, ekonomika: Frait čeká, že inflace bude kulminovat na podzim, možná kolem 20 % poté, co zasáhla téměř téměř 30leté maximum 17,2 % v červnu. ČNB by však podle Fraita mohla být překvapena trvalejší inflací nebo silnější ekonomikou. 

Kurz koruny: Frait řekl, že je spokojen se současnými úrovněmi koruny.

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Komentáře Fraita výhledu úrokových sazeb jsou blízké poznámkám nastupující víceguvernérky a členky bankovní rady Evy Zamrazilové. 

Centrální banka stále silně zvyšuje úrokové sazby vzhledem k silnému souběhu domácích a zahraničních cenových tlaků promítající se do domácí inflace, která je opakovaně výrazně silnější, než čeká centrální banka. ČNB spojuje dražší peníze vedle vysoké inflace i s přehřátým trhem nemovitostí. ČNB pokračuje v silném zvyšování úrokových sazeb s cílem dostat silnou inflaci pod kontrolu. 

Nové složení bankovní rady ovšem může pohled na boj s inflací a nastavování úrokových sazeb pozměnit. První komentáře nových členů bankovní rady ukazují, že by se celkový konsensus ČNB kvůli přece jen mohl stočit k preferenci nového guvernéra Michla stabilizace úrokových sazeb na vyšší úrovni vzhledem jinému pohledu nových členů bankovní rady ve srovnání s jejich předchůdci. A to i přes velmi silnou rekordní inflaci. 

Výhled inflace je ovšem značně nejistý (v posledních kvartálech velmi nemile překvapil). Vzhledem k tomu, že podle jeho vývoje se bude odvíjet další směr a dynamika úrokových sazeb, úrokové zatížení v dalších kvartálech je adekvátně zastřeno mlhou nejistoty. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia