Makroekonomické a finanční události ČR: Michl komentáři nepřekvapil, návrat inflace k 2 % vidí během dvou let

Makroekonomický zpravodaj
  |  
27.07.2022
  |  
Josef Kvarda
Nastupující guvernér České národní banky Aleš Michl komentáři nepřekvapil. Návrat inflace k cíli banky 2 % vidí během dvou let. Centrální banka stále silně zvyšuje úrokové sazby vzhledem k silnému souběhu domácích a zahraničních cenových tlaků promítající se do domácí inflace, která je opakovaně výrazně silnější, než čeká centrální banka. ČNB spojuje dražší peníze vedle vysoké inflace i s přehřátým trhem nemovitostí. ČNB pokračuje v silném zvyšování úrokových sazeb s cílem dostat silnou inflaci pod kontrolu. Nové složení bankovní rady ovšem může pohled na boj s inflací a nastavování úrokových sazeb pozměnit. V jednom z prvních komentářů nových členů bankovní rady se ukazuje, že by se celkový konsensus ČNB kvůli přece jen mohl stočit k preferenci nového guvernéra Michla stabilizace úrokových sazeb na vyšší úrovni vzhledem jinému pohledu nových členů bankovní rady ve srovnání s jejich předchůdci. A to i přes velmi silnou rekordní inflaci.

ČR: Komentář nastupujícího guvernéra České národní banky Aleše Michla pro Mladou frontu DNES

Rozbor, důležité komentáře: Nastupující guvernér České národní banky Aleš Michl komentáři nepřekvapil. Návrat inflace k cíli banky 2 % vidí během dvou let. Cílem je podle něj postupný návrat inflace k úrovni dvou procent. 

Dopad na výhled monetární politiky: Nastupující guvernér České národní banky Aleš Michl komentáři nepřekvapil. Návrat inflace k cíli banky 2 % vidí během dvou let. 

Centrální banka stále silně zvyšuje úrokové sazby vzhledem k silnému souběhu domácích a zahraničních cenových tlaků promítající se do domácí inflace, která je opakovaně výrazně silnější, než čeká centrální banka. ČNB spojuje dražší peníze vedle vysoké inflace i s přehřátým trhem nemovitostí. ČNB pokračuje v silném zvyšování úrokových sazeb s cílem dostat silnou inflaci pod kontrolu. 

Nové složení bankovní rady ovšem může pohled na boj s inflací a nastavování úrokových sazeb pozměnit. V jednom z prvních komentářů nových členů bankovní rady se ukazuje, že by se celkový konsensus ČNB kvůli přece jen mohl stočit k preferenci nového guvernéra Michla stabilizace úrokových sazeb na vyšší úrovni vzhledem jinému pohledu nových členů bankovní rady ve srovnání s jejich předchůdci. A to i přes velmi silnou rekordní inflaci. 

 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia