Makroekonomické a finanční události ČR: Guvernér Rusnok se ohradil proti kritice odcházejícího premiéra Babiše zvyšování úrokových sazeb, nepřekvapil

Makroekonomický zpravodaj
  |  
12.11.2021
  |  
Josef Kvarda
Guvernér České národní banky Jiří Rusnok se ohradil proti kritice odcházejícího premiéra Babiše zvyšování úrokových sazeb. Reakce guvernéra nepřekvapila, je opřena hlavně o zdůvodnění nebezpečím poptávkových inflačních tlaků. Dle poslední prognózy ČNB předpokládá v nejbližších měsících ještě drobné zvyšování úrokových sazeb, vzhledem k nastavení preferencí bankovní rady by se tato prognóza měla i naplnit.

ČR: Komentář guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka v Lidových novinách ke kritice zvýšení úrokových sazeb odcházejícího premiéra Andreje Babiše v Lidových novinách 9.11.

Rozbor, důležité komentáře: Guvernér České národní banky Jiří Rusnok se ohradil proti kritice odcházejícího premiéra Babiše zvyšování úrokových sazeb. Reakce guvernéra nepřekvapila, je opřena hlavně o zdůvodnění nebezpečím poptávkových inflačních tlaků. Rusnok uvádí přehřátý trh práce i nemovitostí. V této souvislosti guvernér vysvětlil, že ve srovnání s nadále pokračující expanzivní monetární politikou Evropské centrální banky inflace eurozóny na rozdíl od Česka je tažena hlavně nákladovými faktory. Rusnok odhaduje, že poptávkové domácí faktory se tvoří zhruba polovinu inflačních tlaků Česka. Guvenér zopakoval snahu centrální banky v dané situaci (vyššími úrokovými sazbami) omezit spotřebu a zvýšit úspory domácností a udržet tak kotvu inflačních očekávání. "Jinak bychom riskovali, že se ceny usadí na vyšších hodnotách nejen na cenovkách, ale i v myslích lidí. Náklady na její sražení by pak byly pro nás pro všechny nesrovnatelně – a nebojím se použít slovo drasticky – vyšší."

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Guvernér České národní banky Jiří Rusnok se ohradil proti kritice odcházejícího premiéra Babiše zvyšování úrokových sazeb. Reakce guvernéra nepřekvapila, je opřena hlavně o zdůvodnění nebezpečím poptávkových inflačních tlaků. Dle poslední prognózy ČNB předpokládá v nejbližších měsících ještě drobné zvyšování úrokových sazeb, vzhledem k nastavení preferencí bankovní rady by se tato prognóza měla i naplnit. 

Podle prognózy ČNB ještě do prvního čtvrtletí 2022 předpokládá dílčí zvyšování úrokových sazeb, celkově zhruba 75 bps, pak během příštích kvartálů jejich drobné snižování.

Navýšení inflační prognózy ČNB ještě před horizontem monetární politiky pro nejbližší měsíce dost překonává náš výhled a zřejmě i výhled trhu. Návrat inflace k cíli ČNB 2,0 % k přelomu let 2022 a 2023 odpovídá našemu očekávání. Krátkodobé navýšení výhledu inflace se promítlo do listopadového nečekaně silného zvýšení úrokových sazeb ČNB a v souhrnu do začátku prvního čtvrtletí výhled úrokových sazeb centrální banky překonává naše očekávání o zhruba 50 bps. Navíc náš výhled zvyšování úrokových sazeb byl pozvolnější. ČNB spojuje dražší peníze i s přehřátým trhem nemovitostí. Inflace by se časem měla vracet k cíli banky 2 %. Do té doby banka může úrokové sazby kvůli obavám z nekontrolované inflace spíše dříve mírněji a postupně ještě navýšit.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia