Makroekonomické a finanční události ČR: Guvernér ČNB Rusnok varuje před mnohem déle působícími inflačními tlaky než se čekalo a pokračováním zvyšování úr. sazeb

Makroekonomický zpravodaj
  |  
19.10.2021
  |  
Josef Kvarda
Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro Český rozhlas varoval, že inflace sice bude kulminovat v příštích měsících, ale že inflace bude vysoká 5 - 6 % do začátku roku 2022 a že inflační tlaky budou působit mnohem déle, než se dřív čekalo. Podle Rusnoka je vysoce pravděpodobné, že úrokové sazby vzrostou i na zasedání ČNB monetární politiky v listopadu. Řekl taky, že hlavní úroková sazba bude na konci roku pravděpodobně minimálně o půl procentního bodu výše než je nyní. Komentáře guvernéra potvrzují obavy centrální banky z inlace a pokračování zvyšování úrokových sazeb.

ČR: Rozhovor guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka pro Český rozhlas Radiožurnál a Český rozhlas Plus v rubrice 20 minut Radiožurnálu

Rozbor, důležité komentáře

Ekonomický růst: V roce 2022 Česká republika rychle překročí předpandemickou hodnotu, ze které se v roce 2020 propadla vlivem pandemie. 

Inflace: Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro Český rozhlas varoval, že inflace sice bude kulminovat v příštích měsících, ale že inflace bude vysoká 5 - 6 % do začátku roku 2022 a že inflační tlaky budou působit mnohem déle, než se dřív čekalo. Razantní zvýšení úrokových sazeb o 0,75 procentního bodu na zasedání monetární politiky 30.9. guvernér připsal síle a vytrvalosti inflačních tlaků. Ty Rusnok zdůvodňuje “rychlou postcovidovou obnovou ekonomik” a zadrhnutými logistickými trasami a nově též prudkým růstem cen energetických komodit. V České republice navíc podle bankéře již před pandemií byly trhy práce silně přehřáté a koronavirus je příliš neochladil. 

Monetární politika: Podle Rusnoka je vysoce pravděpodobné, že úrokové sazby vzrostou i na zasedání ČNB monetární politiky v listopadu. Guvernér taky řekl, že hlavní úroková sazba bude na konci roku pravděpodobně minimálně o půl procentního bodu výše než je nyní. 

Rusnok ale připomněl, že úrokové sazby jsou vzhledem k inflaci, momentálně 4 - 5 % stále reálně záporné (hlavní úroková sazba ČNB 2týdenní repo sazba je po zářijovém zvýšení 75 bps 1,5 %) a to i v případě hypotečních úvěrů (u nich nominální úrok dosahuje kolem  3 %), takže monetární politika zůstává expanzivní. ČNB podle guvernéra pouze mírní expanzi zesílenou kvůli koronavirové pandemii. Bývalý premiér v této souvislosti řekl, že předpandemická úroveň hlavní úrokové sazby ČNB 2,25 % při inflačním cíli 2 % není optimálním normálem. Podle něj pro dosažení reálného výnosu 1 %, základní sazba by měla být 3 %. Tam zdaleka nejsme a nebyli jsme tam dokonce ani před covidem, shrnul Rusnok. 

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Komentáře guvernéra potvrzují obavy centrální banky z inlace a pokračování zvyšování úrokových sazeb. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia