Makroekonomické a finanční události ČR: Guvernér ČNB Rusnok říká, že úrokové sazby půjdou nahoru a že inflace zmírní nejdřív od druhého pololetí 2022

Makroekonomický zpravodaj
  |  
25.10.2021
  |  
Josef Kvarda
Guvernér České národní banky Jiří Rusnok řekl, že úrokové sazby půjdou nahoru a že inflace zmírní nejdřív od druhého pololetí 2022. Řekl rovněž, že tlaky na růst spotřebních cen v české ekonomice hned tak neodezní.

ČR: Rozhovor guvernér České národní banky Jiřího Rusnoka v pořadu deníku E15 Očima guvernéra

Rozbor, důležité komentáře: „Zvýšenou inflaci, kterou máme teď a ještě nějaký čas ji budeme mít možná i vyšší, budeme podle mého názoru pozorovat nejméně do poloviny příštího roku,“ sdělil Rusnok. Teprve pak má začít tempo růstu cen v ekonomice zvolňovat. „Budeme rádi, když se dostaneme zpátky k našemu tolerančnímu pásmu inflace, řekněme ke třem procentům, a doufejme i k našemu inflačnímu cíli, který je dvě procenta,“ podotkl.

V rozpětí pěti až šesti procent by se měla inflace držet i podle guvernéra. I přes názor, že inflace začne někdy v průběhu příštího roku zvolňovat, guvernér řekl, že v domácí i světové ekonomice je řada nejistot a neznámých. „Řekněme, že během následujících dvou, tří, možná čtyř čtvrtletí odeznějí globální nákladové šoky, tedy nedostatky surovin či komponentů,“ predikoval.

Pro růst sazeb se v rozhovoru pro deník E15 vyslovil i guvernér Rusnok. „Nečekáme se založenýma rukama a to, co dokážeme ovlivnit, se snažit ovlivnit budeme. Takže budeme dále zvyšovat úrokové sazby,“ shrnul. 

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Komentáře nepřináší vůči předchozím vyjádřením guvernéra či ČNB větší novinky a tím ani překvapení. Výraznější zvyšování úrokových sazeb tak bude pokračovat již od příštího zasedání monetární politiky včetně úrokových sazeb ČNB 4.11., v prosinci a pravděpodobně minimálně i začátkem příštího roku. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia