Makroekonomické a finanční události ČR: Guvernér ČNB Rusnok říká, že u hypoték přijde výrazné ochlazení

Makroekonomický zpravodaj
  |  
22.03.2022
  |  
Josef Kvarda
Podle guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka přibude lidí, kteří nebudou moci moci splácet hypotéky. Rusnok potvrdil sílu finančního a bankovního systému, který si s výkyvy poradí.

ČR: Komentáře guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka

Rozbor, důležité komentáře

Hypotéky: Podle guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka přibude lidí, kteří nebudou moci moci splácet hypotéky. Podle Rusnoka zaúřadovaly už vyšší úrokové sazby a ekonomická nejistota, teď se projeví nižší reálné příjmy (sražené inflací) a dubnové utažení pravidel hypoték (DTI a DSTI). To podle Rusnoka odfiltruje méně než desetinu potenciálniích zájemců. Před válkou banka odhadovala pokles těchto zájemců o 10 - 12 %. Některé firmy kvůli zdražení cen vstupů mohou i propouštět. To může přispět k potížím splácení hypoték lidí, ale spíše v menší míře. 

Bankovní a finanční sektor: Rusnok potvrdil sílu finančního a bankovního systému, který si s výkyvy poradí. I když připustil, že poměr špatných nesplácených úvěrů trochu vzroste ze současných hladin promile. Banky to ale podle něj bez problíémů zvládnou. ČNB, která komerčním bankám poskytuje hotovost podle Rusnoka zaznamenala zvýšené výběry. “Pozorovali jsme větší zájem o to mít v rezervách hotovost, to bývá běžné u vyhrocených ekonomických situací. Panika by vypadala jinak, je to ostražitost, zvýšená nejistota,” zhodnotil Rusnok. Podle guvernéra se objem vybrané hotovosti nijak nelišil od jiných krizí. “Jsou to podobná čísla, jako při těch minulých stresových situacích typu velká krize a covid.” Podle Rusnoka se situace navíc zklidnila i v souvislosti s výplatou pojištěných vkladů ze Sberbanky. Právě vedle této banky jsou české banky po stránce likvidity v pořádku. Jejich expozice na Rusko je dle Rusnoka minimální pod 1 %.

Sberbank: Zabránit pádu instituce, která byla finančně zdravá, ale ocitla se na sankčním seznamu podle Rusnoka nebylo možné. Žádná banka na světě velký útok nepřežije. Sberbank byla do poslední chvíle zdravá z hlediska solventnosti, možná je zdravá ještě teď, ale došla jí likvidita. To žádná banka na světě nevydrží,” míní Rusnok. 

Koruna: Podle guvernéra nemá smysl spekulovat na pokles koruny s vědomím, že devizové rezervy ČNB jsou největší po Švýcarsku. 

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Podle guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka přibude lidí, kteří nebudou moci moci splácet hypotéky. Rusnok potvrdil sílu finančního a bankovního systému, který si s výkyvy poradí. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia