Makroekonomické a finanční události ČR: Guvernér ČNB Rusnok připustil růst úrokových sazeb k 5 %

Makroekonomický zpravodaj
  |  
16.02.2022
  |  
Josef Kvarda
Guvernér České národní banky Jiří Rusnok připustil, že by hlavní úroková sazba mohla ještě mírně vzrůst na 5 %. Potvrdil tak vzhledem k setrvale nečekaně silné inflaci příklon ČNB k ještě vyšším úrokovým sazbám. Ještě přibližně před měsícem guvernér říkal, že aby úrokové sazby šly na 5 %, "muselo by se dít něco velice nezdravého."

Komentáře guvernéra ČNB JIřího Rusnoka pro Blesk v pořadu Epicentrum

Rozbor, důležité komentáře: Další mírné zvýšení úrokových sazeb je možné. Pět procent není žádná magická hranice, to není žádný strop, přes který by ČNB nemohla jít, ale uvidíme, jestli to bude potřeba. ČNB úrokovými sazbami působí na cenový vývoj a na ekonomiku s určitým zpožděním. To působení má nějakou lhůtu, která trvá minimálně rok, čili ČNB se musí dívat na to, co bude za rok. Zatím vidí návrat inflace k normálu. Je otázka, jestli to tam analytici ČNB uvidí ještě za 2 měsíce. Pokud ne, tak to bude případně důvod, pro nějaké další mírné navýšení úrokových sazeb.

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Guvernér České národní banky Jiří Rusnok připustil, že by hlavní úroková sazba mohla ještě mírně vzrůst na 5 %. Potvrdil tak vzhledem k setrvale nečekaně silné inflaci příklon ČNB k ještě vyšším úrokovým sazbám. Ještě přibližně před měsícem guvernér říkal, že aby úrokové sazby šly na 5 %, "muselo by se dít něco velice nezdravého."

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia