Makroekonomické a finanční události ČR: Guvernér ČNB Rusnok naznačil strop inflace 13 - 14 %, čeká další růst koruny

Makroekonomický zpravodaj
  |  
22.03.2022
  |  
Josef Kvarda
Guvernér České národní banky Jiří Rusnok řekl, že inflace s ohledem na válku na Ukrajině letos neklesne, jak čekala centrální banka ale přenese se do příštího roku. Její kulminaci posunul z odhadu kolem 10 % "o jeden a více procentních bodů". Inflace podle něj může dosáhnout 13 - 14 %. Snaha vlády administrativně tlumit přenos silného růstu cen energií do cen benzínu a nafty a tím i do inflace se podle Rusnoka projeví jen mírně. Guvernér též předpokládá další posilování koruny.

ČR: Komentáře guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka v pořadu Agenda serveru seznamzpravy.cz

Rozbor, důležité komentáře:

InflaceGuvernér České národní banky Jiří Rusnok řekl, že inflace s ohledem na válku na Ukrajině letos neklesne, jak čekala centrální banka ale přenese se do příštího roku. Její kulminaci posunul z odhadu kolem 10 % "o jeden a více procentních bodů". Inflace podle něj může dosáhnout 13 - 14 %. Inflace podle Rusnoka překoná odhad původní její kulminace 10 - 11 % s tím, že strop inflace může být až 13 - 14 %. Uvedl ale, že jde o jeho soukromý odhad s tím, že růst může projevit již za letošní březen. Rovněž pokles inflace bude podle Rusnoka trvat déle. “Snižování (inflace) přichází v úvahu až v roce příštím, pokud se situace normalizuje,” avizoval guvernér. Snaha vlády administrativně tlumit přenos silného růstu cen energií do cen benzínu a nafty a tím i do inflace (zrušení silniční daně, povinnosti přimíchávání biosložky a kontrola marží prodejců) se podle Rusnoka projeví jen mírně.

Monetární politika: Podle Rusnoka bude ČNB na nadcházejícím zasedání monetární politiky ve hře jemná korekce úrokových sazeb ovšem i "silnější impuls”, byť podle bankéře ne o celý procentní bod vzhledem k tomu, že úrokové sazby již jsou na dostatečné úrovni. 

Koruna:  “Doufám, že se koruna brzy vrátí tam, kde ji ČNB chce vidět. V pololetí by měla být na 24,2 - 24,3,” věří Rusnok. 

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Guvernér České národní banky Jiří Rusnok řekl, že inflace s ohledem na válku na Ukrajině letos neklesne, jak čekala centrální banka ale přenese se do příštího roku. Její kulminaci posunul z odhadu kolem 10 % "o jeden a více procentních bodů". Inflace podle něj může dosáhnout 13 - 14 %. Snaha vlády administrativně tlumit přenos silného růstu cen energií do cen benzínu a nafty a tím i do inflace se podle Rusnoka projeví jen mírně. Guvernér též předpokládá další posilování koruny. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia