Makroekonomické a finanční události ČR: Guvernér ČNB Rusnok komentáři nepřekvapil, potvrdil výhled dílčího zvyšování úrokových sazeb

Makroekonomický zpravodaj
  |  
14.12.2021
  |  
Josef Kvarda
Guvernér České národní banky Jiří Rusnok potvrdil výhled dílčího zvyšování úrokových sazeb. Naznačil i nejistotu dalšího vývoje inflace. Komentáře odpovídají rétorice centrální banky od posledního listopadového zasedání monetární politky, na němž ČNB zvýšila úrokové sazby nečekaně silně, o 1,25 procentního bodu.

 

ČR: Rozhovor guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka pro Mladou Frontu DNES

Rozbor, důležité komentáře: 

Inflace: Příští rok ceny ve většině položek budou stagnovat. Nejistota je ale velká. Může se ukázat, že výpadky dodavatelských řetězců, které tlačí nahoru náklady, mají dlouhodobější charakter. Ani se nedá moc odhadnout, jak se budou vyvíjet ceny energií.

Monetární politika: Situace ještě žádá určitý posun úrokových sazeb nahoru. Nelze říct nějaký strop a ani se nedá říci tempo jeho dosažení. Určitě ještě nejsme na úrovni, která by odpovídala tomu, co očekáváme. Vystoupali jsme teď k nějaké skoro neutrální úrovni sazeb při standardní inflaci. Ale my nemáme standardní inflaci, a to ani v horizontu naší měnové politiky. Potřebujeme se dostat o něco výše, než je neutrální úroveň úrokových sazeb, abychom vytvořili podmínky, které budou tlačit inflaci zpět a ukotví inflační očekávání. To vyžaduje překročit tři procenta v naší základní sazbě a nějaký čas tam setrvat. Osobně čekám, že na příštím zasedání povedeme diskusi, zda úrokovou sazbu zvednout o čtvrt nebo půl procentního bodu. Období zvyšování sazeb ještě neskončilo, ale jsme na konci periody prudkého utahování, kdy jsme se potřebovali dostat z období expanzivní politiky. 

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Guvernér České národní banky Jiří Rusnok potvrdil výhled dílčího zvyšování úrokových sazeb. Naznačil i nejistotu dalšího vývoje inflace. Komentáře odpovídají rétorice centrální banky od posledního listopadového zasedání monetární politky, na němž ČNB zvýšila úrokové sazby nečekaně silně, o 1,25 procentního bodu. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia