Makroekonomické a finanční události ČR: ČNB v zápisu rozhodnutí monetární politiky 22.6. nepřekvapila

Makroekonomický zpravodaj
  |  
27.07.2022
  |  
Josef Kvarda
Zápis České národní banky rozhodnutí monetární politiky 22.6. nepřekvapil. Dokument na posledním zasedání bankovní rady monetární politiky ve stávajícím složení potvrdil její názorovou rozdělenost. Většina rady vyjadřovala obavu vývoje vysoké inflace a potřebě proti trendu zasáhnout. Nastupující nový guvernér ČNB Aleš Michl (od 1.7.) opakoval potřebu stabilizace repo sazby na vyšší úrovni proti normálu. Centrální banka rozhodla opět silně zvýšit úrokové sazby vzhledem k silnému souběhu domácích a zahraničních cenových tlaků promítající se do domácí inflace, která je opakovaně výrazně silnější, než čeká centrální banka. ČNB spojuje dražší peníze vedle vysoké inflace i s přehřátým trhem nemovitostí. ČNB pokračuje v silném zvyšování úrokových sazeb s cílem dostat silnou inflaci pod kontrolu. Nové složení bankovní rady ovšem může pohled na boj s inflací a nastavování úrokových sazeb pozměnit.

ČR: Zápis České národní banky rozhodnutí monetární politiky 22.6. (Česká národní banka opět zvýšila prudce úrokové sazby včetně hlavní 2týdenní repo sazby. Komentáře k rozhodnutí nepřinesly novinky a tak ani nepřekvapily. Zvýšení 2týdenní repo sazby o 125 bps v souladu s naším očekáváním překonává očekávání trhu růstu o 100 bps. 2týdenní repo sazbu tak ČNB zvýšila na 7,00 % z 5,75 %. Lombardní sazbu banka rovněž zvýšila o 75 bps na 8,00 z 6,75 % a diskontní sazbu navýšila ve stejném rozsahu na 6,00 % z 4,75 %. Pro rozhodnutí jednotně hlasovalo tak jako na předchozích zasedáních zvyšujících úrokové sazby 5 členů bankovní rady, stejně tak dva zbývající zvedli ruku pro ponechání úrokových sazeb na stávající úrovni. To nejpodstatnější ze svého zasedání ČNB shrnula ve větě: "Ve světle nových skutečností vyhodnotila bankovní rada na dnešním jednání rizika a nejistoty jarní prognózy jako výrazně proinflační a působící ve směru potřeby dalšího znatelného zpřísnění měnové politiky.”

Rozbor, důležité komentáře: Zápis České národní banky rozhodnutí monetární politiky 22.6. nepřekvapil. Dokument na posledním zasedání bankovní rady monetární politiky ve stávajícím složení potvrdil její názorovou rozdělenost. Většina rady vyjadřovala obavu vývoje vysoké inflace a potřebě proti trendu zasáhnout. Minoritní názor naopak upozorňoval na nákladový charakter inflace, jemuž monetární politika nemůže tolik čelit a signály slábnutí ekonomiky s tím, že zvyšování úrokových sazeb přibližuje ekonomiku stagflaci, tedy ekonomické stagnaci s vysokou inflací včetně možných proinflačních účinků. Nastupující nový guvernér ČNB Aleš Michl (od 1.7.) opakoval potřebu stabilizace repo sazby na vyšší úrovni proti normálu. 

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Zápis České národní banky rozhodnutí monetární politiky 22.6. nepřekvapil. Dokument na posledním zasedání bankovní rady monetární politiky ve stávajícím složení potvrdil její názorovou rozdělenost. Většina rady vyjadřovala obavu vývoje vysoké inflace a potřebě proti trendu zasáhnout. Nastupující nový guvernér ČNB Aleš Michl (od 1.7.) opakoval potřebu stabilizace repo sazby na vyšší úrovni proti normálu. 

Centrální banka rozhodla opět silně zvýšit úrokové sazby vzhledem k silnému souběhu domácích a zahraničních cenových tlaků promítající se do domácí inflace, která je opakovaně výrazně silnější, než čeká centrální banka. ČNB spojuje dražší peníze vedle vysoké inflace i s přehřátým trhem nemovitostí. ČNB pokračuje v silném zvyšování úrokových sazeb s cílem dostat silnou inflaci pod kontrolu. Nové složení bankovní rady ovšem může pohled na boj s inflací a nastavování úrokových sazeb pozměnit. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia