Makroekonomické a finanční události ČR: ČNB od ukrajinské krize čeká tlak na pokles růstu ekonomiky a na vyšší inflaci

Makroekonomický zpravodaj
  |  
24.02.2022
  |  
Josef Kvarda
Česká národní banka předpokládá, že přímý dopad na ekonomický růst Česka bude omezený. Krize však podle ní přinese tlak na vyšší inflaci. Komentáře ČNB nepřekvapují. Dopady na ekonomiku mohou být výraznější v podobě silnějšího poklesu růstu hospodářství a nižšího letošního poklesu inflace, než banka dle poslední únorové prognózy čeká. ČNB naznačuje ještě menší zvyšování úrokových sazeb kvůli setrvale vysoké inflaci, toto odhodlání může ukrajinská krize poněkud přibrzdit.

Komentář České národní banky k aktuální situaci na Ukrajině

Rozbor, důležité komentáře

Ekonomický růst: Lze čekat, že přímý dopad na domácí ekonomický růst, který vyplývá z obchodních vazeb na Rusko a Ukrajinu, bude omezený. Příčinou je jejich velmi nízký podíl na vývozu zboží a služeb z ČR (v případě Ruska 2,3 % a v případě Ukrajiny 1 %). 

Inflace: Krátkodobě lze ale předpokládat celkově proinflační dopady konfliktu zejména prostřednictvím vyšších cen ropy, zemního plynu a zprostředkovaně i dalších energií. Stejným směrem bude na cenovou hladinu krátkodobě působit kurz koruny, který je v porovnání s předpoklady zimní prognózy aktuálně slabší.

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Komentáře ČNB nepřekvapují. Dopady na ekonomiku mohou být výraznější v podobě silnějšího poklesu růstu hospodářství a nižšího letošního poklesu inflace, než banka dle poslední únorové prognózy čeká. ČNB naznačuje ještě menší zvyšování úrokových sazeb kvůli setrvale vysoké inflaci, toto odhodlání může ukrajinská krize poněkud přibrzdit. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia