Makroekonomické a finanční události ČR: ČNB intervenovala proti oslabování koruny, koruna tak vymazala ztráty po jmenování Michla guvernérem ČNB

Makroekonomický zpravodaj
  |  
12.05.2022
  |  
Josef Kvarda
Česká národní banka zabránila silnému znehodnocování koruny jejím nákupem. Koruna ostře slábla s oznámením jmenování Aleše Michla guvernérem České národní banky prezidentem Milošem Zemanem 11.5. Ten od 1.7. ve funkci nahradí Jiřího Rusnoka. Koruna slábne kvůli signálu, který prezident trhům dal. Michl se od počátku rok trvajícího cyklu ostrého zvyšování úrokových sazeb proti němu vymezil a vždy hlasoval pro jejich stagnaci. ČNB přesto úrokové sazby zvýšila když 5 členů bankovní rady vždy přehlasovalo jak Michla, tak s ním hlasujícího Oldřicha Dědka. Koruna po oznámení jména nového guvernéra odepsala vůči padesátník a ztratila z 24,94 na 25,46, tedy přibližně 2,0 %. Intervence korunu vrátily zpět na hodnotu před ohlášením prezidentské volby.

ČNB intervenovala na devizovém trhu proti oslabování koruny už na počátku března. Tehdy koruna slábla mimo jiné kvůli vypuknutí války na Ukrajině.

V době silné inflace oslabování koruny centrální bance nevyhovuje, protože inflaci zvyšuje. 

Nový guvernér pravděpodobně znamená posun k prudérnosti zvyšování úrokových sazeb během následujících kvartálů. Koruna po jmenování Michla prudce k euru ztratila jednak s výhledem změny kursu ČNB a také kvůli tomu, že méně silné zvyšování úrokových sazeb nebude tolik pro českou měnu příznivé. 

Michl během posledního roku ostrého zvyšování úrokových sazeb (kvůli trvalému prudkému růstu inflace) spolu s Oldřichem Dědkem v sedmičlenné bankovní radě tvoří duo stále hlasující proti jejich zvyšování. Michl během projevu k jmenování sice potvrdil prvotní cíl ČNB měnové a finanční stability, potvrdil však svoji preferenci úrokové sazby nezvyšovat: "Přepokládám, že navrhnu na prvním zasedání bankovní rady, které povedu v létě, stabilitu úrokových sazeb po určitou dobu, vyhodnotíme dopady dosavadní měnové politiky, vyhodnotíme nové indikátory přicházející z ekonomiky a po určité době se rozhodneme co dál,“ dodal.

I když se zvýší vliv Michla v ČNB, většina bankovní rady jej spolu s Dědkem zatím pravděpodobně bude přehlasovávat. Zatím, protože ještě v červenci Zeman může významně obměnit složení bankovní rady až o tři její členy, kteří dosud hlasují v konsensu pro razantní zvyšování úrokových sazeb (může je však potvrdit ve funkci a nového radního jmenovat místo dosluhujícího guvernéra Jiřího Rusnoka).

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia