Makroekonomické a finanční události ČR: Guvernér ČNB Rusnok naznačil další ostré zvyšování úrokových sazeb 75 bps+

Makroekonomický zpravodaj
  |  
06.06.2022
  |  
Josef Kvarda
Guvernér České národní banky Jiří Rusnok naznačil další zvýšení úrokových sazeb minimálně o 0,75 procentního bodu. Důvodem je nečekaně silná stále rostoucí inflace. Inflace stále sílí, současně ale její kulminace (v meziročním vyjádření) již je blízko stejně jako počátek jejího delšího klesajícího trendu. Vzhledem k její vysoké výši, silným inflačním tlakům a nebezpečí, že podkladové inflační tlaky budou přetrvávat déle a že během klesající inflace její inflační jádro bez cen energií a potravin může dále růst s odkotvením inflačních očekávání, tedy vzhledem k tomu, že předpokládaný pokles inflace od druhého pololetí 2022 nemusí být dostatečný a banka nemusí mít inflaci pod kontrolou ČNB může dále zvyšovat úrokové sazby do momentů jasných signálů inflačního trendu.

ČR: Rozhovor guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka s Aktuálně.cz

Rozbor, důležité komentáře:

Inflace: Už vidíme, jak dražší vstupy prosakují do všech obchodních vztahů a cen. Jinak vypadá vnitřní dynamika inflace při jednorázové vlně, která se prožene ekonomikou a odezní. O tom můžeme mluvit třeba v případech, kdy ceny rostou tempem pěti sedmi procent, byť se v tom samozřejmě jednotlivé ekonomiky liší. Ale jakmile inflace přesáhne určitou úroveň, mění se její vnitřní dynamika. Začne živit samu sebe, rozlévá se do celého hospodářství a pak už není tak podstatné, jak vlastně vznikla.

Monetární politika: A proti tomu se už opravdu nedá bojovat jinak než razantním zvyšováním sazeb. Všechno nasvědčuje tomu, že opravdu budeme muset jít ještě výše. Naše prognóza už tak očekávala vyšší sazby, než jsme nakonec na posledním jednání bankovní rady zvolili. A vývoj je - bohužel - stále proinflační.

Nechci nic předjímat, situace je velmi nejistá. Každý den přicházejí nějaká nová data a ta analyzujeme až do samotného rozhodnutí. Víme zatím, že máme slabší korunu, než s jakou počítal náš scénář. Nelze se tedy omezovat nějakými stropy. Takže ano, zatím to vypadá na tři čtvrtě procentního bodu či více.

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Guvernér České národní banky Jiří Rusnok naznačil další zvýšení úrokových sazeb minimálně o 0,75 procentního bodu. Důvodem je nečekaně silná stále rostoucí inflace. Inflace stále sílí, současně ale její kulminace (v meziročním vyjádření) již je blízko stejně jako počátek jejího delšího klesajícího trendu. Vzhledem k její vysoké výši, silným inflačním tlakům a nebezpečí, že podkladové inflační tlaky budou přetrvávat déle a že během klesající inflace její inflační jádro bez cen energií a potravin může dále růst s odkotvením inflačních očekávání, tedy vzhledem k tomu, že předpokládaný pokles inflace od druhého pololetí 2022 nemusí být dostatečný a banka nemusí mít inflaci pod kontrolou ČNB může dále zvyšovat úrokové sazby do momentů jasných signálů inflačního trendu. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia