Guvernér centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému Jerome Powell po projevu nominačního slyšení k návrhu prezidenta USA Joe Bidena pokračování Powella ve funkci guvernéra v jeho druhém 4-letém funkčním období (2022 - 2026)

Makroekonomický zpravodaj
  |  
12.01.2022
  |  
Josef Kvarda
Guvernér centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému Jerome Powell po projevu nominačního slyšení k návrhu prezidenta USA Joe Bidena pokračování Powella ve funkci guvernéra v jeho druhém 4-letém funkčním období (2022 - 2026). Powell řekl, že ekonomika již od Fedu nepotřebuje masivní podporu a že zvládne zpřísnění monetární politiky i nepříznivé dopady nové koronavirové varianty omikron. Hlavní orientace Fedu je nyní inflace, nikoliv podpora dalšího růstu zaměstnanosti nebo ochrana proti koronavirovému poklesu. Redukce nákupů cenných papírů Fed ohlásil k březnu, kdy se počítá se zahájením zvyšování úrokových sazeb. Během tohoto roku by měl Fed zvýšit cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate 4 x 0,25 %.

USA: Vystoupení guvernéra centrální banky Federálního rezervního systému Jerome Powella ve Výboru záležitostí bankovnictví, bydlení a měst horní komory Kongresu Senátu

Rozbor, důležité komentáře

OmikronPodle Powella ekonomika potáhne i skrz současný silný růst koronavirových případů s tím, že jakýkoliv dopad na ekonomiku by měl být krátkodobý. Podle guvernéra pravděpodobně nevykolejí plány Fedu zvýšit úrokové sazby snížit velikost svých aktiv tento rok.  

Inflace: “Inflace se pohybuje velmi daleko nad naším cílem,” podotkl Powell. Podle bankéře usilujícího o svůj druhý guvernérský mandát v čele centrální banky přestože úrovně inflace vyžadují od Fedu jednání, určitá úleva přijde mimo monetární politiku jak se globální dodavatelské řetězce začínají vyrovnávat s poptávkou. Powell rovněž přiznal nesprávná očekávání, že přizpůsobení nastane rychle jako důvod proč Fed zprvu minulý rok rostoucí inflaci posuzoval jako “dočasnou” aby pak sledoval jak pokračuje v růstu. Podle Powell inflace do druhé poloviny tohoto roku klesne. 

Monetární politika: “Ekonomika již od Fedu nepotřebuje nebo nechce velmi expanzivní podporu, kterou jsme jí dávali,” vysvětlil guvernér. Podle Powella hospodářství zvládne zpřísnění monetární politiky. Guvernér míní, že zatímco je čas ukončit pandemické nouzové politky Fedu, nemělo by to mít negativní dopad na trh práce. Hlavní orientace Fedu je nyní inflace, nikoliv podpora dalšího růstu zaměstnanosti nebo ochrana proti koronavirovému poklesu. Inflace totiž kolísá kolem 40-letých maxim a značně nad cílem Fedu 2 %. Podle Powella je stabilizace cen nezbytná k tomu k udržení ekonomické expanze a růstu zaměstnanosti. Powell rovněž řekl, že normalizace monetární politiky je dlouhá cesta. Guvernér senátory informoval, že Fed je připraven podniknout co je třeba, aby zabránil zakořenění vysoké inflace.

Podle Powella ještě nepadlo rozhodnutí normalizace monetární politiky, je však podle něj pravděpodobné, že Fed rozhodne o dřívější a rychlejší redukci své bilance než po recesi let 2007 - 2009(, která provázela předchozí krizi).

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Guvernér centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému Jerome Powell po projevu nominačního slyšení k návrhu prezidenta USA Joe Bidena pokračování Powella ve funkci guvernéra v jeho druhém 4-letém funkčním období (2022 - 2026). Powell řekl, že ekonomika již od Fedu nepotřebuje masivní podporu a že zvládne zpřísnění monetární politiky i nepříznivé dopady nové koronavirové varianty omikron. Hlavní orientace Fedu je nyní inflace, nikoliv podpora dalšího růstu zaměstnanosti nebo ochrana proti koronavirovému poklesu. 

Redukce nákupů cenných papírů Fed ohlásil k březnu, kdy se počítá se zahájením zvyšování úrokových sazeb. Během tohoto roku by měl Fed zvýšit cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate 4 x 0,25 %. 

 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia