Finanční trhy: Některé banky USA započítávají 4. zvýšení úrokových sazeb Fedu v roce 2022, začátek posunuly již na březen

Makroekonomický zpravodaj
  |  
12.01.2022
  |  
Josef Kvarda
Investiční banka Spojených států amerických Goldman Sachs čeká, že centrální banka USA Federální rezervní systém v roce 2022 zvýší úrokové sazby 4 x a že zahájí proces redukce velikosti své bilance již v červenci. Banka dříve čekala, že Fed zvýší úrokové sazby v březnu, červnu a září, nyní však čeká zvýšení i v prosinci.

Fed v zápisu k poslednímu rozhodnutí monetární politiky včetně nákupu cenných papírů a úrokových sazeb 14. - 15.12. zveřejněném 5.1. uvedl obavy z inflace a optimismus síly trhu práce, který popsal jako velmi napjatý a jasně ukázal tendenci k dřívějšímu a výraznějšímu zvyšování úrokových sazeb, než se čekalo včetně centrální banky samotné. Hovořil přitom i redukci své bilance, které výrazně navýšil během éry koronavirové pandemie s cílem předejít deflaci a posílit ekonomiku a trh práce. Cílem zpřísnění monetární politiky má být hlavně zkrocení vysoké inflace. Obchodníci nyní čekají s 80procentní  pravděpodobností, že první zvýšení úrokových sazeb Fed zrealizuje již v březnu. 

Podobně jako Goldman Sachs situaci vyhodnotil i bankovní lídr USA JP MorganChase, který 7.1. posunul časování prvního zvýšení úrokových sazeb Fedu od začátku koronavirové pandemie z června na březen, přičemž čeká v každém kvartálu jedno zvýšení. 

Deutsche Bank předpokládá 4. zvýšení úrokových sazeb Fedu a zahájení redukce bilance centrální banky již od třetího kvartálu. V podobném duchu se v posledních dnech vyjadřovali i bankéři Fedu včetně jeho guvernéra Jerome Powella. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia