Finanční trhy: Banky v roce 2022 předpokládají dílčí pokles dolar k euru a růst výnosů státních dluhopisů USA

Makroekonomický zpravodaj
  |  
18.11.2021
  |  
Josef Kvarda
Banky Wall Streetu v roce 2022 podle agentury Reuters předpokládají pokles dolaru vůči euru, stabilitu vůči japonskému jenu a růst výnosů státních dluhopisů Spojených států amerických.

Podle průzkumu předních bank Barclays, Morgan Stanley, Goldman Sachs, JPMorgan Chase, Wells Fargo a Amundi vyplývá, že by dolar měl vůči euru poněkud ztratit k 1,16, tedy k úrovním kde se kurs nacházel ještě před polovinou listopadu. Nyní jedno euro stojí 1,137 dolaru. Vůči japonskému jenu banky vyhlížejí kurs zhruba 115, tedy o něco více, než nyní (114), zatímco výnos desetiletého státního dluhopisu by měl podle finančních ústavů vystoupit na 2,00 % (ze současných 1,59 %), tedy na hladiny z poloviny roku 2019, nedlouho předtím, než udeřila koronavirová pandemie. 

Určitý pokles dolaru banky vysvětlují přizpůsobením výhledu monetárních politiky centrálních bank. S ohledem na vývoj výnosů státních dluhopisů USA například Morgan Stanley čeká, že pokračující silný růst v roce 2022 vedle ústupu inflace stále však nad cílem centrální banky USA Federálního rezervního systému udrží Fed trpělivý. Přesto by podle Morgan Stanley měla centrání banka postupně směřovat ke zvyšování úrokových sazeb. Zmíněný mix ekonomického růstu a inflace by měl podle Morgan Stanley udržet růst výnosů státních dluhopisů USA.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia